Cultural life script and personal life story events in Turkish cultural context
Türk kültürü bağlamında kültürel yaşam senaryosu ve yaşam öyküsü olayları
  1. Tez No: 554726
  2. Yazar: FATMA KÜBRA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, otobiyografik anıların hatırlanmasında Türk kültüründeki yaşam senaryosunun etkisini anlamak için yaşam senaryosunun ve yaşam öyküsünün farklı yönlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Önceki çalışmaların ışığında, otobiyografik bellekle kültürel yaşam senaryosu olayları arasındaki ilişki psikoloji disiplinindeki yaklaşımlarla sosyolojik yaklaşımlar bütünleştirilerek ele alınmıştır. Toplamda, 241 kadın ve 168 erkek çalışmaya katılarak Kültürel Yaşam Senaryosu Olayları Anketi, Kişisel Yaşam Öyküsü Olayları Anketi ve demografik bilgi formunu hem kendi cinsiyetlerinden ve karşı cinsiyetten yenidoğan için hem de kendileri için doldurmuşlardır. Olayların içerik analizi, katılımcıların çoğunluğu tarafından tekrarlanan (üniversiteye başlamak, işe girmek, evlenmek, okula başlamak, çocuk sahibi olmak) bazı olaylar olduğunu ve bu olayların hem erkek hem de kadın yaşam senaryolarında ortak olduklarını ortaya koymuştur. Çalışmanın tüm hipotezleri, en sık karşılaşılan ilk altı olaydan çoğu için desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to identify the different aspects of the life script and life story to examine whether autobiographical memory recall is guided by the life script in Turkish culture. In this study, the psychological analysis was integrated with the sociological approach by addressing the relationship between autobiographical memory and cultural life script events in the light of previous studies. In total, 241 women and 168 men participated in the study by filling out demographic information form, The Personal Life Story Events Questionnaire, and The Cultural Life Script Events Questionnaire for an imagined same-sex new-born and an imagined opposite-sex new-born. The content analysis of the events revealed that there were some events (getting into college, having a job, getting married, starting school, having a child) repeated by the majority of participants and they were common to both male and female life scripts. All hypotheses of the study were supported for most of the events out of the top six with the highest frequency.