Damar düz kasları ve dolaşıma etkili çeşitli ajanların vazodilatör etkilerine damar endotelinin katkısı
The Action of vascular endothelium on the vasodilator effects of various agents on vascular smooth muscles and blood circulation
- Tez No: 44854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT GACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 ÖZET Karadeniz Teknik üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabil im dalında Kasım 1993 - Ocak 1994 tarihleri arasında ya pılan bu çalışmada; ağırlıkları (1,5-2,5) kg arasında değişen 25 erişkin tavşan kullanıldı, izole tavşan aort striplerinde; 3-adrenerjik reseptör blokörü olan ilaçların damar endoteli üzerine oluşturduğu etkiler incelendi. 10-= M fenilefrin ile önceden kasılmış tavşan aort strip lerinde» endoteli i ortamda asetilkolinin molar konsantrasyon larmda gevşeme yanıtları elde edilerek kontrol grubu oluştu ruldu. Daha sonra ortama İO-6 M propranolol, 10-* M ICI 89406 10-= M ICI 118551 ve 10-° M metoprolol ilave edilerek, tekrar asetilkolin gevşeme yanıtları elde edildi. Propranolol ve ICI 118551' nin kontrol grubuna göre yanıtları artırdığı göz lendi. ICI 89406 yanıtları yüksek konsantrasyonlarda istatis tiksel olarak anlamlı bulunurken, metoprolol yanıtları kontrol grubuna göre anlamlı bulunmadı. 10_ö M fenilefrin ile kasılmış aort stripleri üzerinde ICI 89406'nm direkt gevşeme yanıtları elde edildi. Bu yanıt lar endotelli, endotelsiz, 10_e M ranitidin. 10~s M indometazin, 10_o M MeB gevşeme yanıtlarıyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak elde edilen gevşemeler arasında anlamlı fark bulunamadı. ICI 89406 damar gevşeme yanıtlarının endotelden bağımsız başka bir mekanizmayla meydana geldiği düşünüldü. ICI 118551' in tavşan aort stripleri üzerine direkt47 etkisiyle elde edilen gevşeme yanıtlarının, endotelsiz ortamda değişmezken; indometasinli ortamda düşük dozlarda azaldığı gözlendi. Bu nedenle bu ilacın oluşturduğu gevşeme lerde siklooksi jenaz ürünlerinin azda olsa katkısı olabilece gi düşünüldü.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY This study was performed at Karadeniz Technical University School of Medicine Department of Pharmacology between November 1993- January 1994 were taken from 25 adult rabbits of weighted from 1,5 to 2,5 kg. The effect of 3- adrenoceptor blockers on vascular endothelium was studied in the isolated rabbit aorta strips. The control group was established from cumulative concentration of acetylcholine produced relaxation in the precontracted by 10-° M phenylephrine in isolated rabbit aortic strips with intact endothelium. After that Acetylcholine - induced relaxations mediated by 10_