L-argin'in stimüle ettiği endotel bağımsız gevşemelere NO sentaz inhibitörlerinin etkisi
The Effects of NO synthase inhibitors on L-arginine-induced non -endothelial relaxations
- Tez No: 44857
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
51 6.0. ÖZET Bu çalışmada rat torakik aorta halkalarında L-arginin'le stimüle edilen endotel- bağımsız nitrik oksid (NO) oluşumunun karakteristikleri araştırılmıştır. Fizyolojik çözeltide gerilim aranda 6 saat süreyle inkübe edilen endoteli tahrip edilmiş torakik aorta halkalarında fenilefrin prekontraksiyonundan sonra L-arginin doz- bağımlı gevşemeler oluşturmuştur. Bir protein sentez inhibitörü olan deksametozon ve bir NOS inhibitörü olan aminoguanidin L-arginin'in oluşturduğu endotel-bağımsız gevşemeleri istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde inhibe etmiştir. Öte yandan, sözü edilen inhibitörler endoteli intakt torakik aorta halkalarında asetilkolin'le oluşturulan endotel-bağımlı gevşemeler üzerinde bir değişiklik oluşturmamıştır. Gözlemlerimiz, vasküler düz kasm da, vasküler endotelyum gibi, NO sentez etme yeteneğine sahip olduğunu ve L-arginin yanıtlarına düz kas kaynaklı NO* in aracılık edebileceğini düşündürmektedir. Buna ek olarak, sonuçlarımız L-arginin ile stimüle edilen endotel-bağımsız gevşemelerden vasküler düz kasta yerleşik inducible (indüklenebilir) NO sentazm sorumlu olduğunu gösterir niteliktedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: NO, yapısal NOS, indüklenebilir NOS, L-arginin, Aminoguanidin
Özet (Çeviri)
52 7.0. SUMMARY THE EFFECTS OF NO SYNTHASE INHIBITORS ON L-ARGININE-INDUCED NON-ENDOTHELIAL RELAXATIONS In the present study, the characteristics of 1-arginine-induced non-endothelial nitric oxide (NO) formation in rat thoracic aorta were investigated. L-arginine evoked concentration-dependent relaxations in aortic rings without endothelium after a 6-hour incubation period in physiological salt solution before contraction by phenylephrine. Dexamethasone, a protein synthesis inhibitor, and aminoguanidine, a NOS inhibitor, significantly inhibited the development of L-arginine- induced non-endothelial relaxations. On the other hand, endothelium-dependent relaxations induced by acetylcholine in aortic rings with endothelium were not affected by these compounds. On the basis of these observations, we have concluded that vascular smooth muscle, like vascular endothelium, has the ability to produce NO and that L-arginine- induced responses were mediated by the muscle-derived NO. From these results, it also appears that L-arginine-induced non-endothelial relaxations are probably mediated by an inducible NO synthase localized in the vascular smooth muscle. KEY WORDS: NO, constitutive NOS, inducible NOS, L-arginine, Aminoguanidine