ليس) و (ما) النافيتان في القرآن الكريم) دراسة في الوظيفة النحوية والسياق الدلالي
Leyse ve mâ en-nâfiyetâni fi'l-Kurʼâniʼl-Kerîm dirasetün fi'l-vazifeti'n-nahviyyeti ve's-siyâki'd-delâliyyti
- Tez No: 448563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ʻOlumsuzluk edatları olan ʻLeyseʼ ve ʻMaʼnın Kurʼan-ı Kerımʼde Gramatik Görevleri ve anlamları üzerine araştırmaʼ başlıklı çalışmada olumsuzluk anlamı veren leyse ve mâ edatları dilbilgisi ve semanti açıdan Kurʼan-ı Kerîmʼdeki örnekler ekseninde ele alınmıştır.Bu kapsamlı çalışmamızda, Nefi terimini ve edatlarını Arap dili açısından ele aldık. Buna ek olarak nahiv ilminin tanımı ve kelimenin sözlük anlamını ele aldık. Genel anlamda olumsuzluk edatlarını kısaca özel olarak da leyse ve mâ edatlarını detaylıca işledik. Bu iki edatın Kurʼan-ı Kerîmdeki kullanım şekillerini anlamlarını irdeleyerek kurʼandaki kullanımlarını tablolar şeklinde ele aldık. Ayrıca bu edatların cümleye etkisini de basra ve küfe ekollerinin görüşleri doğrultusunda detaylıca işledik. Ayetlerden örneklerle konuyu zenginleştirdik.
Özet (Çeviri)
The study is divided into two parts the first part dealing with side grammar for two negative articles (ليس , ما) and this study includes explanation how to use these articles in the Arabic language.“ليس”is used by Arabs as the uses of verbs . Grammarians considered it as a letter, and there is a huge difference among the grammarians about the uses of“ليس ”,“ما”has many and varied meanings in addition to being a negative article. In this research, we concern in“ ليس ”as a negative article. We have passed the second section to the practical side and the application of these articles the Qur'an, the Book of Allah until the interest is completed. I tried very hard in the study to do the best.I do not claim to take all the details of this matter, and I don't acquit myself from error and forgetfulness since perfection only for Allah, and all praise for him in the start and at the end.