Abu Alaa Maari'nin hayati lizumiyatı ve şiiri
- Tez No: 644535
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ebü'l-Alâ El-Maarrî, Abbasi döneminin en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilir. Suriye kökenli olup ve Şam Maarat al-Nu'man'de doğmuştur. Bu araştırma, el-Ma'ri'nin ünlü olduğu belirli bir sanatla ilgilenmektedir. Bu da süreksizlik sanatıdır. Süreksizlik sanatı, modernistlerin süreksizlik üzerine eleştirel ve tarihsel çalışmalarının temellerinden biridir. El-Maarrî'nin şiiri, Taha Hüseyin ve tanınmış diğer Arap şairlerinin Arap edebiyat tarihi kitaplarında süreksizlik sanatının yer alması, onu Arap şiirinin en önemli koleksiyonlarından biri haline getirmiştir. Ancak bu yazıda, El-Maarri'nin şiirinin üslup özelliklerini ve Ebu Alaa El-Maarri şiirinin gerekliliğini ele alacağız. Çalışmamızda divanın tüm metinlerine değinildi. Bu yüzden mizaç, bekârlık, et yememe, sadelikte savurganlık gibi zorunluluk nedeniyle dayanalamayacak şeylere de temas edildi. Süreksizlik sanatını sözel, kompozisyon ve ritmik özelliklerine dayanarak inceleyeceğiz. Bu yüzden üslup özelliği, dilin normal kullanımından bir tür sapma olup, üslubu sözlü, kompozisyonel, yapısal ve dilsel özelliklerle analiz ettik. Bu araştırmadaki hedefimiz budur.
Özet (Çeviri)
Abu Al-Ala Al-Maari is considered one of the most prominent poets of the Abbasid era, and he is Syrian in origin, and was born in Maarat al-Nu'man from the Levant, and this research which we are dealing with deals with a special art for which al-Ma‟ari was famous, which is the art of impermanence, and impermanence is one of the foundations of literary, critical and historical studies conducted by the modernists on Al-Ma'ari‟s poetry, in independent books such as those written by Dr. Taha Hussein, or in books that he and other Arab poets include, such as the well-known history of Arabic literature books, all of this made Al-Lzumiyat one of the important collections of Arabic poetry. But in this study we will deal with the characteristics of the style in the poetry of al-Maarri, and the obligatory or imperative of what is not necessary is the poetry of Abi Ala Al-Maari. All the texts of the court were carried out, and his own temperament made him bear what he could not bear, whether from obligations such as celibacy, non-eating meat and extravagance in simplicity. We will study the verbal, compositional, and rhythmic features and the mechanism of image formation in Diwan al-Luzumiyat, in order to stand on the characteristics of impermanence in his poetry, and the stylistic feature is a kind of departure from the normal use of language. يعد أبو العبلء ا١تعرم من أبرز شعراء العصر العباسي، كىو شآمي النشأة، كلد ُب معرة النعماف من ببلد الشاـ، كىذا البحث الذم ٨تن بصدده يتناكؿ فنا خاصا اشتهر بو ا١تعرم، كىو فن اللزكميات، ك تعد اللزكميات أحد األسس للدر اسات األدبية كالنقدية كالتارٮتية اليت أجر اىا ا﵀دثوف على شعر ا١تعرم، ُب كتب مستقلة مثل تلك اليت ألفها الد كتور طو حسُت، أك ُب كتب تشملو ىو كغَته من شعر اء العربية، مثل كتب اتريخ األدب العريب ا١تعركفة، كل ذلك جعل ً ٌ ن من دكاكين الشعر العريب من اللزكميات كاحدا ا٢تامة. لكننا ُب ىذا البحث سوؼ نتناكؿ ٝتات األسلوب ُب شعر ا١تعرم، ك اللزكميات أك لزكـ ماال يلزـ ىو ديواف أيب العبلء ا١تعرم، بناه على قافيتُت ك لذلك ٝتي لزكـ ما ال يلزـ إذ البلزـ ُب العركض ىو قافية كاحدة ٮتتم هبا ُب البيت كتتكرر ُب بقية األبيات، كعلى ىذا أجرت كل نصوص الديواف كقد ٛتلو عليو مزاجو ا٠تاص بو ُب ٖتمل ما ال يتحمل، سواء من التزامات كالعزكبة كعدـ أكل اللحم كاإلسر اؼ ُب البساطة. كسوؼ ندرس السمات اللفظية كالًتكيبية كاإليقاعية كآلية تشكيل الصورة ُب ديواف اللزكميات. كلمات مفتاحية: التزاـ، صورة، ألفاظ، تراكيب، إيقاع.