المعاني العقدية في سورة الفاتحة
Fatiha Suresinde itikadi konular
- Tez No: 448573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULNASIR SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
bu araştırmayı okuyanların, içinde iman, tevhit ile birçok akide konuları ile kelam meselelerini içerdiğini bulmaktadır, zira Fatiha suresinin manaları kapsamlıdır ve Kuranın esası ve temelidir, içinde Allahın varlığına inanmakla beraber, Allahın birliği, mülkiyet tedbir ile tasarruf içeren rububiyet tevhidi, ibadetlerin hemen hepsinin Kendisine yapılmasının gerektiğini içeren ibadetin kavramını kapsayan uluhiyet tevhidi konularını içermektedir, ayrıca Allahın adları ile sıfatlarının bazı yaratıklarınkine benzeyiĢ arz etmesine rağmen hiçbir yaratığınkine benzemediğini, Adlar, sıfatlar, ad ile sıfat arasındaki farklılıklar hakkında önemli kurallar içererek Surede geçen cenabı Allahın beĢ adını, mana ve kavramlarını içermekle beraber, yaratanın bu vasıfları taĢıdığını yaratığının kabul ile reddiye açısından bu vasıfları taĢıdığını göstermektedir. Bununla beraber, Allahın yarattığı mahlukatın üzerindeki uluhiyet hakkının temsil eden birçok ibadet türü içermekle Cenabı Allahın rızasına layık olan ve kusur, yanlıĢlık ile bidat, birçok insanın ister gaflet ister öğrenmesi gerekli olan Ģeriat ilmini öğrenmemekten dolayı büyük ile küçük Ģirkten arı olan ibadetin nasıl kılınacağı içermektedir.
Özet (Çeviri)
The reader of this paper will find the origins of the belief, monotheism and the most important creed issues and many of the otophone issues in accordance with the thoroughness of meanings of Sura Fatiha since it is mother of the book and the basis of the Quran, it includes believing in Allah in aspects of existence, monism in addition to uniqueness and exclusiveness of His works, creation and direction (of the universe), It is to devote to Him exclusively all our worship in comprehensive concept of worship, affirmation of Allah's names and attributes and that they are not similar to any ones of his creations although the similarity in name. Also it includes important rules about issues of names & attributes and the difference between the name and the character and includes the concept of the five names mentioned in the Sura and that it includes Characteristics of Allah and explanation of those characteristics and that the Creator is characterized by them and that the creature is characterized by either through accepting or refusing. The research also includes many kinds of worships which they are rights of affirmation of Allah's Oneness must be acknowledged by the creatures and how to satisfactorily make worship without free from defect such as heresy, major and minor shirk.