دور علماء الجزيرة الفراتية في مواجهة التهديدات الخارجية في القرنين السادس والسابع الهجريين/ الثاني عشر والثالث عشر الميلاديين
12. ve 13. yüzyıllarda Fırat Adasının alimlerinin dış tehditlere karşı rolleri / The role of scholars of Euphrates's Jazeera in confront external threats during the 12th and 13th centuries
  1. Tez No: 784408
  2. Yazar: BERİVAN DENİZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARJES KADRO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Medeniyet gelişimin deve toplumların ilerlemesindeki en önemli faktölerin arasına alimler ve fakihler gelir. Peygamberlerin varisi ve islamın sancağını taşıyanlar oldukları için alimler, Allah katında ve müslüman toplumda büyük bir yere sahiptir. Şayet onların fetvaları ile toplum aydınlanabilir. Müslümanların maruz kaldığı fitne ve musibetlere karşı müslümanların güvenlik çemberi ve müdafaa hattı olmuşlar. Müslümanların maruz kalıp yaşadığı en büyük sınavlardan iki vakası 490h./ 1096 m. yılında gerçekleşmiş olan Haçlı seferleri ve 616h./ 1219 m. yılında İslam diyarını savuran Moğol istilaları idi. Toplumun en önemli kesimlerinden biri olan seçkin âlimlerin tutumlarını incelemek, Fırat bölgesinin işgaline karşı tutumlarını ve zaferlerin elde edilmesi konusunda ne kadar bir katkıda bulunduğunu inceleyip netleştirmek için bu önemli konunun incelenmesini önemi yukarıdaki belirttiği malimlerin öneminden kaynaklanmaktadır. Bu konubirgiriş, altı bölüm ve en önemli bulguları içeren bir sonuçtan oluşan bu araştırma aracılığıyla incelenmiştir. Birinci bölüm, Fırat bölgesinin ve en önemli şehirlerinin tarihi özetini ve Hicrialtıncı ve yedinci yüzyıllar ile Miladi on ikinci ve on üçüncü yüzyılların önemini ele aldı. İkinci bölümde ise, Haçlı Seferleri öncesi İslâmî Doğu'nun genel durumu, Haçlı tehlikesinin Fırat bölgesindeki etkisi ve Eyyubi devletinin temellerini atan Fakih İsa el-Hakari gibi önde gelen âlimleri ve onların Haçlılara karşı cihadda kirollerini anlatmıştır. Üçüncü bölüm de araştırmacı ,Selahaddin Eyyubi'nin çağdaşı ve ilmî hareketin ilerlemesine katkıları bulunan Bahaaeddin İbn Şeddadel-Mevsilive ilk Moğol saldırıların atanık olan ve Cengiz Han'ın hükümdarlığı ve İslam ülkelerindeki Moğol ordularının hareketlerini izleyip inceleyebilen İbnü'l-Esirel Cezeri gibi Fırat Adası'ndaki alimlerin Haçlı istilasına karşı siyasi ve entelektüel konumlarını ve cihatçı rollerini açıkladı. Dördüncü bölümde, Tasavvufun ve Şiiliğin yayıldığı ve İslam dünyasının büyük bir kayıp ve dağılma içinde olduğu Moğol saldırısı öncesi İslami Doğu'nun durumu ve Fırat adasına yapılan Moğol saldırıları ele alınmıştır. Beşinci bölümde, Moğol istilaları sırasında Müslüman âlimlerin cihattaki rolü ele alınmış. Özellikle İbnü's-Salah'ın toplumdaki sapkınlıklardan ve bidatlerden kaynaklanan yozlaşmayla mücadeledeki rolü ve Şeyhel-İslam İbn Teymiyye'nin Moğollara karşı cihade etkisi açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde ise gerek fıkıh ve hadis gibi dini ilimlere olan ilgileri gerekse de medreselerin kurulmasıyla önemli bir rol oynayan Rabia Hatun ve Zümrüd Hatun gibi âlim, fakih ve muhaddis kadınlardan oluşan toplumun birkesimi incelenmiştir. Bu çalışma sayesinde, âlimlerin toplumu, toplumda yaygın olan fitne ve yozlaşma kaynaklarından arındırmaya ne kadar hevesli oldukları anlaşılmıştır. Bu çalışma sayesinde, müslüman topluluğun Moğollara karşı durabilmelerini uman alimlerin toplumu, toplumda yaygın olan fitne kaynaklarından arındırmaya ve onları manevi açıdan hazırladıkları ve bukonuda ne kadar hevesli oldukları anlaşılmıştır. Bu araştırmada milleti yönlendirip rehber etmek ve cihada katılıp katılmaya teşvik etmek ve İslam'ı yaymak gibi her alan da alimlerin harikulade duruşları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic scholars are considered the main factor in the development and advancement of civilization. They are the true innovators and pioneers in the renaissancehave a high status with Allah, and they are highly regarded by the Islamic community.They are the heirs of the prophets and the bearers of the banner of Islam,With their fatwas, the society is informed, where they are the safety valve in front of the waves of sedition and ordeal to which the Muslim community is subjected, Among the greatest adversity to which Muslims have been subjected in their history are the Crusades of 490 Ha/1096, and the devastating Mongolian invasion of the Muslim world in 616H/1219. Hence the importance of studying this important topic to reveal the positions of the elite elites of society, namely, the elite scientists and their positions on this invasion of Jazeera, and the extent to which these positions contribute to the achievement of victories in the battles. This Study divided to introduction with six chapters and a conclusion, Chapter One reviewed the historical overview of the territory of Jazeera, its most important cities during of the 12th and 13th centuries, Chapter Two, discussed the general conditions in the Islamic statue just before the Crusades, the impact of the Crusader threat on the territory of Jazeera, and its Scholars have highlighted and demonstrated their role in the jihad against the crusaders such as Fakih Issa Al-Hakkari who has established the foundations of the AyubanState.In chapter three, explained the political and intellectual attitudes of scholarson Jazeera from the Crusader invasion and their jihadist role, asBhad al-Din Ibn Shadad al-Mossali, who contemplated Salah al-Din al-Ayobi and his contributions to the presentation of the scientific movement, also like Ibn Al-Ather Al-Jazri, who contemplated the first Mongol attacks under Genghis Khan and monitored the movements of Mongolian armies in Islamic countries, the Chapter four, addressed the conditions of the Islamic countries before the Mongol attack, where mysticism and Shiite spread, and the Islamic world was in a great state of loss and fragmentation, in addition to the Mongol raids on Jazeera,In chapter five, addressed the role of Muslim scholars in the jihad after conquest of the Mughal and the statement of the role of Ibn al-Salah in the fight against corruption in society from fads and innovators, and the influence of the sheikh of Islam Ibn Temia in the jihad against the Mughals, in chapter six, included a special category of women scholars, jurists and modernists, who played a significant role both through attention to religious sciences such as jurisprudence and talk and through the establishment of schools, as Rabia Khatun and Zmurad Khatun. The study demonstrated scholars' desire to cleanse society of corruption that had been widespread in society to ensure that society was morally prepared to address the Mongols. The research showed remarkable attitudes for scientists in all fields, such as participation in jihad, the direction of the nation and the dissemination of Islam.