Z kuşağında kariyer geliştirmede yetenek yönetimi
Talent management in career development of generation Z
- Tez No: 448626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAHAT ÖNEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Önceki yıllara göre her alanda daha radikal ve hızlı bir şekilde gerçekleşen değişimler, hem bireyler bazında işgörenlerin hem de örgüt olarak işletmelerin psikolojik, sosyolojik ve ekonomik yaşantılarına etki etmekte ve algılarında farklılıklar yaratmaktadır. Özellikle teknolojideki devrim niteliğindeki gelişmelerle birlikte insanların istedikleri herhangi bir şeye kolayca erişebilmeleri sayesinde kendilerini donanımlı birer birey haline getirebilmeleri, sadece özel yaşamlarındaki algılarını değil, aynı zamanda çalıştıkları kurumlarından da beklenti ve isteklerini şekillendirmektedir. Tarih boyunca gösterdikleri ortak özelliklerden ve birbirine yakın doğum tarihlerinden dolayı gruplanarak çeşitli isimlerle anılan kuşakların sonuncusu olarak kabul edilen z kuşağında da bu durum aynıdır. Özellikle teknolojinin büyük etkisiyle yeteneklerini hızla geliştirebilme olanaklarının bulunmasından ve işletmelerin geleceklerini belirleyecek çoğunluk olmalarından dolayı, bu kuşak, örgütlerin ihtiyaç duyduğu en önemli varlık haline gelmiştir. Yetenekleri, örgütsel pozisyonlarla uyum yakaladığında, işletmeler için fark yaratacak olan bu kuşak çalışanlarının kariyer eğilimindeki, sınırsız kariyer anlayışı ve zayıf örgütsel bağlılık gibi farklılıklarından dolayı bu kişileri işletmeye çekmek, onlara değerli olduklarını hissettirmek, onları kariyer yaşamları boyunca geliştirmek ve elde tutabilmek için işletmeler artık geleneksel insan kaynakları uygulamalarından sıyrılıp yetenek yönetimi anlayışına başvurmaya başlamaktadır. Bu çalışmada yetenek yönetiminin z kuşağının kariyer gelişimi sürecindeki rolü ve önemi öncelikle literatür taraması ile birlikte kavramların detayları açıklanarak teorik olarak incelenecek, daha sonra ise teknolojinin kalbi olan telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren ve yetenek yönetimini uygulayan bir firma ile yapılan görüşme ve doküman incelemesi ile yetenek yönetiminin bu konudaki önemi ampirik olarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Comparing to the previous years, changes occur in any area, much faster and radical ways, affect both employees as individuals and corporations as organizations, psychologically, socially and economically and also it creates differences in their perceptions. Especially, with severe developments in technology, the easy chance to reach anything people want, which results in more skillful individuals, not only changes the perceptions in their private lives but also, shapes the expectations and wishes from their companies. This is also same for the last one of the generations which are identified as showing common characteristics and having similar birthdates, as generation z. Especially, thanks to technology, by having a possibility to improve themselves much easier than ever and by being the majority to shape the future of the business world, this generation has become the most important asset for the companies so far. Because of changing career perceptions such as infinite career and mobility, the companies has started to leave traditional human resource management applications and used talent management concept to attract, make them feel valuable, develop through career development process and to retain these employees of generation z at the time when their talents meet the organizational positions to create differences for organizations. In this research, the role and the importance of talent management on career development of generation z has been investigated by first literature review and then explaining the details of the terms of each subject theoretically. Then in the empirical part of the study, the same purpose has been done with an interview and document investigation made with a company which is in telecommunication sector and applies talent management.