Tedarik zinciri finansmanı ve tedarik zincirinde yer alan firmaların değerine etkisi
Supply chain finance and its effect on firm value of firms in the supply chain
- Tez No: 448630
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSRAFİL ZOR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, tedarik zinciri finansmanının yüksek kredi notuna sahip büyük alıcıların firma değeri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda iki aşamalı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. İlk olarak G-20 ülkeleri arasında yer alan, verilerine ulaşılabilen 16 ülkeden 2.421 şirketin 2009-2013 yılları arası verileri kullanılarak panel veri analizi uygulanmış ve teorik olarak tedarik zinciri finansmanının büyük firmalarda etkilemesi beklenen değişkenlerin firma değeri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında 2006-2013 yılları arasında tedarik zinciri finansmanını kullanmaya başlayan 46 firma belirlenmiştir. Bu firmaların tedarik zincirini kullanmaya başlamadan önceki ve kullanmaya başladıktan sonraki yıllarına ilişkin verileri kullanılarak Wilcoxon işaretli sıra testi uygulanmış ve etkilenmesi beklenen değişkenlerin iki dönem arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda öncelikli olarak tedarik zinciri finansmanını, tedarikçileri için kullanılabilir hale getiren büyük işletmelerde etkilenmesi beklenen değişkenlerin firma değeri üzerindeki etkisinin her bir piyasa için farklılık gösterdiği görülmüştür. Böylece teorik etkilerin gerçekleşmesi durumunda tedarik zinciri finansmanının firma değerini etkileyeceği sonucuna varılmıştır. Fakat uygulamanın ikinci bölümünde, tedarik zinciri finansmanını kullanan büyük firmalarda kullanmaya başlamadan önce ve kullanmaya başladıktan sonraki dönemler arasında etkilenmesi beklenen değişkenlerin anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, tedarik zinciri finansmanının içerisinde yer alan büyük firmaların teorik olarak firma değerlerinin etkilenmesi beklenirken piyasada böyle bir etkinin bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of supply chain finance on firm value of large buyers with high credit notes. For this purpose, a two-stage application was performed. Firstly, panel data analysis applied with the data of 2.421 companies from 16 different countries among the G-20 members between 2009 and 2013 and the effect of variables which are affected theoretically by supply chain finance in large companies on firm value is examined. In the second stage of the application, 46 companies which started using supply chain finance between 2006 and 2013 have been identified. Wilcoxon signed-rank test was applied by using the data before and after year which the companies have been started to use supply chain finance and it is determined that whether the variables which is expected to be affected reveal a significant difference between these years. In conclusion, the effect of variables expected to be affected in large companies which make supply chain finance available for their suppliers on firm value differs for each market. Thus, it is concluded that supply chain finance will affect the firm value if the theoretical impacts are realized. However, the second part of the application shows that there is no significant difference in any of the variables before and after supply chain finance using. As a result, although theoretically it is expected that firm value of large companies located within the supply chain finance is affected, there is no effect on firm values in the markets.