Sosyo-kültürel bütünleşme açısından farklılıkların bir arada yaşamasında din olgusunun yeri - Şanlıurfa ili örneği -
The position of religion phenomenon in diffrences living together with the perpective of socio-cultural integration -sample: Şanlıurfa-
  1. Tez No: 448639
  2. Yazar: ÇAĞATAY SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma; bir arada hayat süren belirli aidiyet farklılıklarına sahip insanların sosyo-kültürel bütünleşme durumlarının din olgusu dikkate alınarak Şanlıurfa İli örneğinde incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin esas alındığı araştırma, kavramsal-kuramsal bağlantıların kurulması ve saha çalışmasından oluşmaktadır. Saha çalışması etnografik yöntem ve fenomenolojik yaklaşıma göre tasarlanmıştır. Katılımlı ve dolaylı gözlem ile derinlemesine mülakatlar başvurulan temel tekniklerdir. Araştırma bulgularından hareketle, etnik farklılıkların ve inanç birliğinin belirgin olarak görülebildiği Şanlıurfa'daki din olgusunun kadim varlığının toplumsal zihniyette edindiği yer ile sosyo-kültürel bütünleşme arasındaki anlamlı ilişki yorumlanmıştır. Ayrıca, bölgede var olan çeşitli farklılıkların birbirleri üzerinde kırılımlara yol açarken bütünlükçü bir eğilim için de imkân sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done aiming socio-cultural integration of people who live together and have spesific belongings differences by considering religion phonomenon, taking Şanlıurfa as a sample. The study based on qualitative research method is consist of notional-theoric contacts and fieldwork. Fieldwork is designed according to ethnographic method and phomenonological approach. Participant observations, indirect observations depth interwievs are basic techniques refered to. According to the research findings, ancient presence of religion phenomenon placed in social mind and meaningful relation between socio-cultural integration of ethnic differences and belief unification which can be seen obviously in Şanlıurfa is commentated. Futhermore, it is understood that as various differences exist in the region beraking up each other, they also allow an integrative trend.