Sıçan diyafragma frenik sinir prepatında propofolün etkisi ve nondepolarizan nöromüsküler bloker droglarla etkileşimi
Effect of propofol on rat diaphragm phrenic nerve preparation and its interaction with neuromuscular blocking drugs
  1. Tez No: 44866
  2. Yazar: SİBEL ÖZYAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖZÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Son yıllarda anestezi alanında farmakolojik gelişmeler drogun güvenirliği, etki süresinin daha kısa olması, geri dönüşümün hızlı olması ve uygulanım kolaylığı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu amaçlara yönelik droglardan biri de propofol'dur. Yeni piyasaya sürülen“Diprivan”preparatında propofol Cremophor EL taşıyıcısı içermemektedir. Klinik kullanımda Cremophor EL'den bağımsız propofolol nöromüsküler blok yapıcı etkisi hakkında çelişkili sonuçlar vardır. Bizim çalışmamızın amacı saf emülsiyon halindeki propofolun direkt olarak nöromüsküler iletide blok yapıcı etkisinin olup olmadığı ve anestezide birlikte kullanılan tubokürarin, atraküryum, veküronyum gibi non-depolarizan nöromüsküler blok yapıcı ajanların etkisini potansiyalize edip etmediğini göstermektir. Deneylerde Bülbiring tarafından tarif edildiği gibi diyafram-frenik sinir preparatında diyafram kası kasılma amplitüdü ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, propofolun nöromüsküler kavşakta depolarizan ajanlara benzer şekilde blok yaptığı gözlenmiştir. Ayrıca, propofolun anestezide birlikte sık kullanılan veküronyum, atraküryum ve tubokürarin gibi non- depolarizan nöromüsküler blok yapıcı ajanların oluşturduğu bloğu potansiyalize ettiği de görülmüştür. Propofolun bu bloğu arttırması etki ettiği faz göz önüne alınarak yorumlandığında, faz H'de depolarizan droglar reseptör desensitizasyonu sonucunda non-depolarizan bloker özelliğini kazanmaktadır. Bu fazdaki bir drog non-depolarizan bir drogla birlikte verildiğinde blok kolaylaşmaktadır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the pharmacological developments in the field of anaesthesia are concentrated in safety of drug, shortness of duration of effect, rapidness of recovery, and simplicity of application. Propofol is one of the drugs that is appropiate for these goals. In the recently available“Diprivan”preparation, propofol does not contain Cremophor EL vehicle. In clinical use, there are contradictory results in the neuromuscular blocking effect of propofol without Cremophor EL. The aim of our study is to show whether propofol in pure emulsion directly blocks neuromuscular transmission and potentializes the neuromuscular blocking effects of the drugs that are used together in anaesthesia as tubocurarin, atracurium and vecuronium or not. In the experiments, diaphragm muscle contraction amplitude is measured with diaphragm-phrenic nerve preparation as described by Bulbiring. According to the results, propofol performs block in the neuromuscular junction like the depolarizing agents. Also, it is observed that propofol potentialize, the block that performed is by non-depolarizing neuromuscular blocking agents that are often uses together with propofol as vecuronium, atracurium, and tubocurarin. When the potentialization this block by propofol is explained regarding the phase it effects, it gains a characteristic of non-depolarizing block CO