Gleditschia triacanthos L. galaktomannanının tabletlerde bağlayıcı madde olarak değerlendirilmesi
Evaluation of L. galactomannan of gleditschia triacanthos as binding agent in tablets
  1. Tez No: 44867
  2. Yazar: MELİKE ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ALTINKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gleditschia triacanthos galaktomannanının doğrudan sıkıştırma yöntemi ile tablet hazırlanmasında bağlayıcı etkisi araştırılmıştır. Değişik partikül büyüklüğünde ve konsantrasyonlarda farklı bağlayıcı maddelerle (polivinilpirolidon, dibazik kalsiyumfosfat) hazırlanmış tabletlerle (FORMÜL I, FORMÜL II, FORMÜL III) mukayese edilmiştir. Hazırlanan tabletlerin fiziksel parametreleri (ağırlık sapması, çap ve yükseklik, dağılma, kırılabilirlik, sertlik) değerlendirilmiştir. Bulgulara dayanılarak seçilen formülasyonlara etken madde (ranitidin hidroklorür) ilave edilerek hazırlanan model tabletlerin dissolüsyon profilleri karşılaştırılmıştır (FORMÜL I, FORMÜL II, FORMÜL III). Gleditschia triacanthos galaktomannanının, doğrudan sıkıştırma yönteminde yaygın olarak kullanılan polivinilpirolidon ve dibazik kalsiyumfosfat gibi bağlayıcı maddeler kadar kullanılabilir nitelikte olduğu saptanmıştır. 122
Özet (Çeviri)
in this study, the binding effect of galactomannan of Gleditschia triacanthos has been investigated in the tablets vvhich was prepared by direct compression method. it has been compared with the tablets vvhich was prepared with different binding agents (polyvinylpyrrolidone, dibasic calciumphosphate) of variable partide sizes and concentrations. The physical parameters (variation from the average vveight, diameter and thickness, disintegration, friability, hardness)of the prepared tablets have been evaluated. According to these data, dissolution profiles of the model tablets vvhich was prepared by adding active agent (ranitidine hydrochloride) to selected formulations have been compared (FORMULA l, FORMULA II, FORMULA III). it has been concluded that galactomannan of Gleditschia triacanthos is suitable for use as well as binding agents such as polyvinylpyrrolidone and dibasic calciumphosphate, commonly used in direct compression. FORMULA l Ranîditine hydrochloride55 g (40-50 mesh) Lactose30 g Maize starch5 g Mucilage of Gleditschia triacanthos2 g (40-50 mesh) Magnesium stearate-talc (1:9)7 g Aerosil1 g FORMULA II Ranitidine hydrochloride55 g (40-50 mesh) Lactose30 g Maize starch5 g PVP2 g (40-50 mesh) Magnesium stearate-talc (1:9)7 g Aerosil1 g FORMULA III Ranitidine hydrochloride55 g (40-50 mesh) Lactose30 g Maize starch5 g Dibasic calciumphosphate2 g (40-50 mesh) Magnesium stearate-talc (1:9)7 g Aerosil1 g