Lojistik yönetimi ve lojistik köyleri
  1. Tez No: 448663
  2. Yazar: SERCAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Lojistik köyler, ticaretin akışının rasyonelleşmesini ve bütünleşen hizmet vermeyi sağlamaktadırlar. Bunun yanında, ulaştırma türlerini birleştirip; katma değerli hizmetler sunarak; şehrin tıkanıklığını önleme amacını güden ulaşım hareketlerin toplandığı yerlerdir. Bu şekilde ilk olarak lojistik köy kavramının doğuşu ABD'de gerçekleşmiştir. Ulusal ve/veya uluslar arası düzeyde olan lojistik, nakliye ve eşya dağılımıyla ilgili bütün faaliyetler muhtelif işleticiler tarafından bu bölgelerde yürütülmektedir. Lojistik köyler genel olarak metropollerin dışarısında, çeşitli taşıma türlerine özellikle bağlantılarına yakın olan yerlerde bulunur. Lojistik köylerin en önemli görevi dağıtımların tek bir merkezden yapılarak; akıllı depolama sistemlerinin olmasıdır. Bununla birlikte gümrük işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu nedenle çalışmanın konusu kapsamında Çorlu'nun lojistik köy için uygun bir alana sahip olduğu tespit edilmiş olup bir model önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistic villages provide rationalisation of trade flow and integrated rendering of services. Furthermore; logistic villages, which are the places where transportation movements accumulate, combine the transportation types and perform value added services in order to prevent traffic jam. Logistic term firstly was used in USA. All process which are national or international level connected with logistic, transport and distribution are performed in these region. Logistic Villages are usually at outside of the cities or places where are close to connections of transportation. The major duty for logistic villages is making the distribution in one place and having smart storage system. Besides, customs procedures could be done easily. Consequently, it is detected that Çorlu has the proper area for logistic village and created a proposal for new model.