Muhasebe denetiminde e-devlet uygulamaları ve bir araştırma
A study on the e-government applications about accounting audit
- Tez No: 448696
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma bağımsız denetçilerin e-Devlet uygulamalarına bakışını ölçme ve değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisinin yanında bağımsız denetim firmaları ve denetçilerinin hem eğitim hem de teknolojik yenilik olarak nerede olduklarını ölçmek, internet ortamında bulunan e-Devlet uygulamalarını muhasebe mesleğinin içinde ne kadar yer aldıklarını bulmaktır. Çalışmaya literatür taraması yaparak, denetim nedir ve tarihsel gelişimi nasıl olmuştur sorusu araştırılarak başlanmıştır. Denetim ile ilgili türleri, bilgisayar destekli tekniklerinin yanında ülkemizdeki denetim uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bağımsız denetimin tanımı yapılarak türleri, standartları, bağımsız denetim firması, denetçiler ve sorumlulukları hakkında incelemeler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde e-Devletin tanımı, unsurları, tarafları ve amaçları yanında dünyadaki e-Devlet uygulamalarından örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'deki e-Devlet uygulamalarından örnekler verildikten sonra, beşinci bölüm için bir anket çalışması yapılarak araştırmanın bağımsız denetçiler açısından e-Devlet uygulamalarına bakışı ölçülüp değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure and evaluate the view of independent auditors on e-Government applications. Measuring both the technology and educational level of independent audit firms and auditors against todays rapidly evolving computer technology and finding out how much e-government applications are taking place in the accounting profession was aimed. The study started with a bibliographical review which is searching for the answer of what is auditing and how is its historical development. Information about audit types, computer assisted audit techniques and the audit practices in our country was given. Audit types and standards, independent audit firm, auditors and their responsibilities were shared after a definition of audit in the second section. Chapter third gives the explanations of egovernment, its elements, the concerned parties and examples of e-government applications world wide. Chapter four gives examples of e-government applications in Turkey, followed by chapter five where survey outputs have been used to measure and evaluate the e-government applications from the standpoint of independent auditors.