Elektronik defter (E-defter) uygulamaları ve işletmeler açısından kazanımları
Electronic ledger applications and achievements in terms of businesses
- Tez No: 524030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRMAN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kayıt dışı ekonomi; illegal, noksan bir biçimde vergilenmiş veya belgelerde kaydı olmayan, bu nedenle devlet kayıtlarında bulunmayan, başka bir ifadeyle gizli olan iktisadi işlemlerdir. Giderek gelişen teknolojinin, özellikle bilgisayar ve internetin değişimi ile beraber para, mal ve hizmetlerin el değiştirmesinin artışı da göz önüne alındığında, kayıt dışı ekonomi günümüzde önemli bir problem haline gelmiştir. Bu durum aynı zamanda, kayıt dışı ile mücadeleyi güçleştirmekte ve devletlerin bahsedilen teknolojileri kullanarak kayıt dışılığı kolayca takip etmesi, saptaması ve elemine etme yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bilişim teknolojilerinde ortaya çıkan hızlı gelişmeler kapsamında Türkiye'de de kayıt dışı ekonomiye karşı bir süreç oluşturulmuş, elektronik ortamların kullanımı konusunda kritik seviyeler aşılmaktadır. Bunlar arasında; e-fatura ve e-defter uygulamaları yer almaktadır. Gelir İdaresi tarafından uygulaması yapılan ve elektronik ortamda meydana gelen beyanname verme, gibi işlemlerin yönetimin iş yükünü azalttığı ve elektronik ortamdaki denetimin daha kolay bir biçimde gerçekleştiği görülmektedir. E‐Defter uygulamaları ile birlikte işlemlerin izlenmesi daha kolay bir hale gelecek, deftere her zaman olanağı sağlanacak ve bu şekilde geleneksel vergi denetiminin yerini bu sistem alacaktır. Bu bağlamda bu çalışmada, kayıt dışı ekonomi ve e-defter uygulamaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Informal economy is illegal, deficient or not recorded in the documents, which are not included in the government records for this reason. As another expression it is hidden. Taking into consideration the increasing technological developments, especially the computers and the internet, and the increase in the exchange of money, goods and services, the informal economy has become an important problem nowadays. At the same time, this situation makes it difficult to fight with the informal economy, and there are ways in which states can easily follow, detect and eliminate informality by using the mentioned technologies. Information emerged in the context of rapid developments in technology have created a process against informal economy in Turkey is exceeded critical levels for the use of electronic media. These include; e-billing and e-book applications. It is seen that operations such as filing returns filed by the Revenue Administration in the electronic environment have reduced the workload of the management and it is easier to control the electronic environment. With e-book applications, monitoring of transactions becomes easier, the book will always be provided and this system will take the place of traditional tax audit. In this context, in this work, informal economy and e-book application are explained.