Kanda dolaşan tümör hücrelerinin farklı evrelerdeki meme kanserli hastalarda tespiti
The detection of circulating tumor cells in the varying stages of breast cancer patients' blood
  1. Tez No: 448720
  2. Yazar: BİLGESU ERSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen, ölüme sebep olabilen bir kanser türüdür. Dolaşımdaki tümör hücreleri (CTC'ler), meme kanserli hastalar için tümör belirteci olarak prognostik bilgi sunabilecek nadir hücrelerdir. Meme kanserli hastalarda CTC varlığı kötü prognoz ile ilişkilidir. Bu nedenle çalışmamızda, meme kanserli hastalardaki CTC sayısı ile ER, PR durumu, c-erb-B2 değeri, serum tümör belirteç (CEA ve CA15-3) seviyeleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 11 meme kanserli hasta ve 8 sağlıklı gönüllü kadın dahil edilmiştir. Periferik kan örneğinin, fikol yoğunluk farkına dayalı ayrımı ve CD45 kaplı mikroboncuklar kullanılarak negatif seçilimi gerçekleştirilmiştir. Zenginleştirilmiş hücreler, Anti-CK(14,15,16,19), Anti-CK(7,8), Anti-EpCAM, Anti- CD45, Anti-CD44 ve Anti-CD24 antikorlar ile işaretlenmiştir. Tüm hücreler BD FACS Aria™ III Cell Sorter (akan hücre ölçer) ile analiz edilmiştir. CTC'ler, CK+ CTC, EpCAM+CTC, CK+CSC, EpCAM+CSC ve CSC olarak subpopulasyonlarına ayrılmıştır. İstatistiksel analizler, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hasta grubunda daha fazla sayıda CTC olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women cause of cancer death worldwide. Circulating tumor cells (CTCs) are rare cancer cells that might represent prognostic information as a tumor biomarker for breast cancer patients. The presence of CTCs in breast cancer has been associated with worse prognosis. For this reason, we aim to evaluate the association amoung the status of ER and PR, c-erb-B2 values and the levels of serum tumor markers (CEA and CA15-3), tumor stages and CTC count in breast cancer patients. The study is conducted with 11 breast cancer patients and 8 healthy volunteer women. Peripheral blood samples are seperated by ficoll gradient and negatively selected with CD45 magnetic microbeads. The enriched cells are labelled with antibodies such as Anti-CK(14,15,16,19), Anti-CK(7,8), Anti-EpCAM, Anti-CD45, Anti-CD44 and Anti-CD24 for detection step. All cells are analysed by BD FACS Aria™ III Cell Sorter. We classify CTCs as subpopulations such as CK+CTC, EpCAM+CTC, CK+CSC, EpCAM+CSC, and CSC by our gating strategies. The results of our statistical analyses indicate that a large number of CTCs are counted in patients group compare to the control group.