Mesane kanserli hastalarda kanda dolaşan tümör hücrelerinin akan hücre ölçer cihazı ile tespiti
Determination of circulating tumor cells by flow cytometry in the bladder cancer patients
  1. Tez No: 448719
  2. Yazar: ELİF ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mesane kanseri ürotelyumdan kaynaklı kanserler içinde en sık görülen malignitedir. Dünya genelinde yaşa bağlı görülme oranı; erkeklerde 100 000'de 10.1, kadınlarda ise 100 000'de 2.5'tir. İnvaziv olmayan mesane kanseri, tümör derinliğine bağlı olarak, çoğunlukla transüretral rezeksiyon (TUR) ile tedavi edilir. Yüksek dereceli, invaziv olmayan ve tekrarlayan mesane kanserleri radikal sistektomi (RC) ile tedavi edilir. İnvaziv olan mesane kanserlerinde de radikal sistektomi altın standart tedavi şeklidir. Metastaz; periferik kan dolaşımındaki tümör hücrelerinin varlığı ile doğrudan ilişkilidir ve kanserden ölümlerin başlıca sebebi; dolaşımdaki tümör hücrelerinin (CTC'ler) primer tümörden ayrılarak diğer organlara yayılarak metastaza sebep olmasıdır. CTC'lerin varlığı ve sayısı ile metastaz görülme durumu ilişkilidir. Radikal sistektomi sonrası CTC varlığı kötü sağkalımı göstermektedir. Son derece heterojen bir doğaya sahip CTC'ler oldukça nadir bulunduklarından dolayı kantitatif analizleri daha avantajlıdır. Çalışmamızda, TUR veya RC ile tedavi edilen mesane kanserli hastaların 7.5 ml kan örneklerinde CTC saptanması hedeflenmiştir. 10 mesane kanserli hastada; akan hücre ölçer cihazında belirteçler EpCAM, CK 14, 15, 16, 19 ve CK 7, 8 ile pozitif seçilim, CD45 negatif seçilim ile CTC tespit edilmiştir. 10 hastanın 5'inde (%50) CTC sayıları opere öncesi ve opere sonrası olarak değerlendirilmiştir. Opere sonrası CTC sayılarında anlamlı düşüş gözlenmiştir (Z=2.032; p=0.042). Çalışmamıza dahil edilen 10 kontrol bireyinde CTC'ye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common malignancies of the urinary system and causes to 15,500 deaths every year. The worldwide age standardized rate (ASR) is 10.1 per 100 000 for men and 2.5 per 100 000 for women. Non-muscle invasive disease is usually treated with transurethral resection of bladder tumor (TUR-BT), depending on the depth of invasion and tumor grade. Radical cystectomy (RC) with or without perioperative chemotherapy is the gold standard treatment in muscle invasive and recurrent high-grade non-muscle invasive urothelial carcinoma of the bladder (UCB). The deaths in most cancer are dependent on metastasis to distant organs due to disease dissemination by Circulating Tumor Cells (CTCs) spread out from the primary tumor. Metastasis is related to the presence and number of CTCs in the vasculature. The presence of CTCs preoperatively was an independent adverse prognostic factor for cancer-free survival in patients undergoing cystectomy. Highly sensitive, real-time monitoring of CTCs can be carried out with flow cytometry using diverse detection systems without the need of extracting blood samples. The current study aimed to detect of CTCs in 7.5 mL blood sample in bladder cancer patients treated with TUR or RC. CTCs were detected in peripheral blood of 10 bladder cancer patients with flow cytometry using biomarkers EpCAM, CK 14, 15, 16, 19 and CK 7, 8 for positive selection and CD45 for negative selection. The blood samples obtained before and after operation were studied in 5 out of 10 patients. The number of CTCs decreased significantly on patients (Z=2.032; p=0.042) after the operation. No CTCs were detected in control group.