Esansiyel tremorlu hastalarda otonom bulgular
Autonomic symptoms in patients with essential tremor
- Tez No: 448753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP TÜRKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada Esansiyel tremor (ET) hastalarında otonomik fonksiyonları değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya 30 ET hastası ve 26 sağlıklı gönüllü alındı. Otonom sinir sisteminin elektrofizyolojik değerlendirmesi için sempatik deri yanıtı (SDY) ve R-R interval varyasyon analizi testleri yapıldı. Aynı zamanda, hastane anksiyete depresyon ölçeği (HADÖ) ve kısa form (36) ölçeği tüm gönüllülere uygulandı. Bulgular: SDY ortalama latansları ET hastalarında kontrollere göre belirgin uzamıştı (p=0.01). SDY ortalama amplitüdleri ET hastalarında kontrollere göre belirgin küçülmüştü (p=0.001). ET hastalarında kontrollere göre, kısa form (36) fiziksel ve mental sağlık skorları düşük ve HADÖ anksiyete ve depresyon skorları yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the autonomic function in patients with Essential Tremor (ET). Material and Method: Thirty-one adult patients with ET and 26 healthy controls were enrolled in the study. The electrophysiological assessments of the autonomic nervous system function were performed by sympathetic skin response (SSR) and R–R interval variation (RRIV) tests. Also, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Short Form (36) scale were applied to all the subjects. Results: The mean latency of SSR in ET patients was significantly delayed compared with the controls (p=0.01). The mean amplitude of sympathetic skin response was significantly lower in ET patients in comparison to the controls (p =0.001). No differences were found in mean RRIV values in both groups subjects.