Ailevi akdeniz ateşi olan çocuklarda genotip fenotip ilişkisi
Relationship between genotype and fenotype in children with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 448784
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİRSİN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi otozomal resesif geçişli; tekrarlayan ateş ve peritonit, artrit, plörit gibi poliserözit atakları ile karakterize otoinflamatuar bir hastalıktır. Türk, Ermeni, Arap ve Yahudi gibi Akdeniz kökenli toplumlarda sık görülmektedir. Hastalıkla ilgili gen (MEFV geni) 1997‟de iki grup tarafından tanımlanmıştır. Genotiplendirme AAA‟nın çok farklı klinik bulgular ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde AAA tanısı ile izlenen hastaların klinik, laboratuar, genetik ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi, genotip fenotip ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 2013-2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Polikliniği‟nde AAA tanısı ile izlenen hastalar dahil edildi ve hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Genotip fenotip değerlendirmesi yapmak amacıyla hastalar mutasyon sonuçlarına göre alt gruplara ayrıldı. Hastalar iki mutasyonu ve tek mutasyonu olanlar, 2 mutasyonu olan hastalar; M694V homozigot, M694V/diğer mutasyon, M694V mutasyonu taşımayanlar ve tek mutasyonu olan hastalar; M694V taşıyan ve taşımayanlar olarak sınıflandırıldı. Gruplar arasında demografik, klinik ve laboratuar bulguları, tedavi yanıtı, hastalık ağırlık skoru parametreleri açısından karşılaştırmalar yapıldı. Çalışmaya AAA tanısı ile izlenen 317 (170 kız, 147 erkek, ortalama yaş 12,5±5,7) hasta dahil edildi. Hastaların 299‟unda genetik inceleme yapılmış; 181‟inde (%61) iki mutasyon, 82‟sinde (%27) tek mutasyon saptanmıştır. Otuzaltı hastada (%12) mutasyon saptanmamıştır. İki ve tek mutasyonu olan AAA hastalarının karşılaştırıldığında; iki mutasyonu olan hastaların ailesinde AAA görülme sıklığı, son kullandığı kolşisin dozu, PRAS skoru ve şiddetli hastalık sıklığı oranının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. İki mutasyonu olan hastalar M694V mutasyonu taşımalarına göre değerlendirildiğinde M694V taşıyan hastalarda ateş semptomunun daha sık olduğu saptandı. Homozigot M694V mutasyonu taşıyan hastaların yakınmalarının daha erken yaşta başladığı ve bu hastalarda eşlik eden hastalık, egzersizle bacak ağrısı ve topuk ağrısı görülme sıklığının anlamlı derecede daha yüksek olduğu görüldü. Bu hastaların son kullandıkları kolşisin dozları ve PRAS skoru diğer gruplardan anlamlı derecede daha yüksek, hafif PRAS evresi sıklığı ise diğer gruplardan daha düşük saptandı. M694V heterozigot mutasyonu olan hastalarda artralji, egzersizle bacak ağrısı, topuk ağrısı görülme sıklığı diğer heterozigot mutasyonu olanlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak AAA‟da genotip fenotip ilişkisinin olduğu; özellikle iki mutasyon taşıyan hastaların tek mutasyonu olanlara göre ve homozigot M694V mutasyonu taşıyan hastaların diğer iki mutasyon taşıyan hastalara göre daha ağır hastalar olduğu görüldü. M694V mutasyonunun kas iskelet sistemi yakınmaları ile ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive and autoinflammatory disease, characterized by recurring attacks of fever and polyserositis such as peritonitis, arthritis and pleuritis. It is frequently seen in Mediterranean populations such as Turkish, Armenian, Arabic ve Jewish. The gene of the disease (MEFV gene) was identified by two groups in1997. Genotyping has showed that FMF is associated with various clinical findings. The aim of this study was to evaluate the clinical, laboratory, genetical and treatment findings of patients with FMF who were followed in our clinic and to investigate the effect of genotype on phenotype. Files of patients with FMF, who were followed in Ankara University Medical Faculty Pediatric Rheumatology outpatient clinics between the dates of 2013 and 2015, were evaluated retrospectively. Patients were classified into subgroups according to genetic results in order to make a genotype - phenotype evaluation. Patients were categorized as having two mutations and one mutation, patients with two mutations were categorized as having homozygous M694V, M694V/other mutation and without M694V mutation and patients with one mutation were categorized as having and not having M694V. Comparisons were done among groups in terms of demographic, clinical and laboratory findings, treatment response, disease severity scores. 317 patients (170 female, 147 male, average age 12,5 ± 5,7 years) with the diagnosis of FMF were included to the study. Genetic analysis was done in 299 patients; 181 (61%) had two mutations and 82 (27%) carried one mutation. No mutation was detected in 36 (12%) patients. Patients with two mutations had more family history of FMF, needed more colchicine inorder to control attacks, had higher PRAS scores and higher frequency of severe disease according to PRAS scores when compared to patients with heterozygous mutations. Among patients with two mutations; fever was more frequently detected in patients with M694V. Patients with homozygous M694V mutation had disease onset at earlier ages and associated diseases, leg pain and ankle pain were more frequently detected in these patients. Moreover, final colchicine dosages and PRAS scores were found to be higher than other groups and frequency of mild PRAS phase was found to be lower in these patients. Patients with heterozygous M694V mutation had increased frequency of arthralgia, leg pain and ankle pain 67 when compared to patients with other heterozygous mutations. As a conclusion, there seems to be a genotype – phenotype relation in patients with FMF; especially patients with two mutations when compared to patients with one mutation and patients with homozygous M694V mutations with regard to those having other two mutations had more severe disease. M694V mutation was found to be a susceptibility factor for musculoskeletal system complaints.