Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda klinik ve polisomnografik parametreler arasındaki korelasyon
Correlation between the clinical and polysomnographic parameters in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 448783
  2. Yazar: NURLAN ISAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL ANADOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) araştırılan hastalarda vücut kitle indeksi (VKİ), boyun çevresi, Epworth uykululuk skalası (EUS), Friedman damak pozisyonu ve Friedman evreleri gibi klinik parametrelerin polisomnografi (PSG) sonucunda elde edilen apne hipopne indeksi (AHİ) ile ilişkisini araştırmak; PSG için hasta seçiminde, OUAS riski taşıyan bireylerin ve OUAS şiddetinin belirlenmesinde klinik parametrelerin ne kadar prediktif olduğunu tayin etmektir. Materyal Metot: Çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde 07/2013 – 07/2016 tarihleri arasında OUAS şüphesi ile PSG yapılan 427 olgu arasından OUAS tanısı alan toplam 200 olgu üzerinde yapıldı. Çalışmadaki veriler Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde oluşturulan veritabanından ve polisomnografi yapılacak hastalar için özel olarak oluşturulan dosyalardan retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: AHİ ile VKİ ve boyun çevresi arasında pozitif korelasyon kuruldu. EUS ile AHİ ve OUAS tanısı almaları arasında ilişki kurulamadı. AHI ile Friedman evreleri ve damak pozisyonları arasında ilişki kurulamadı. Sonuç: Bizim sonuçlarımıza göre VKİ ve boyun çevresi ile OUAS arasında ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the correlation between clinical parametres such as body mass index(BMI), neck circumference, Epworth sleepiness scale (ESS), Friedman palate position, Friedman staging scale and apne hypopnea index (AHI) in patients diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS); find out predictive value of clinical parametres for choosing patients for polysomnography (PSG), detecting individiuals with suspected OSAS and determining OSAS severity. Materials and methods: The study was performed on 200 cases which where diagnosed with OSAS among 427 individuls that were performed polysomnography for suspected OSAS at Ankara University Otolaryngology Department between 07/2013 – 07/2016. Datas in this study were obtained retrospectively from the database of Ankara University Otolaryngology Department and from the files special for patients undergoing PSG. Results: There was a positive correlation between BMI, neck circumference and AHI. There wasn't correlation between ESS and AHI. There wasn't a correlation between Friedman palate position, Friedman staging scale and AHI. Conclusion: Depending on our results, there is a positive correlation between BMİ, neck circumference and AHI.