Meme kanseri tanılı hastalarda kardiyak atlas oluşturulması ve volüm çizme eğitiminin gözlemci içi ve gözlemciler arasındaki farklılıkların azaltılması üzerindeki etkisi
Development of A heart atlas and influance of deliniation education on reduction of intra-inter observer differences on patients with breast cancer
  1. Tez No: 448799
  2. Yazar: MELTEM KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR GÖRKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Meme kanserinde radyoterapi (RT) lokal kontrol ve sağkalım avantajı nedeniyle adjuvan tedavinin neredeyse vazgeçilmez bir komponentidir. Çalışmamızda adjuvan sol meme RT'si uygulanmış olgularda; planlama BT'sinde kardiyak volümlerin belirlenmesinde kullanılacak kardiyak atlas oluşturulmuş ve kardiyak volüm çizme eğitiminin gözlemciler içi ve arasındaki farklılıklara ve kardiyak doz verilerinin raporlanması üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2014-Temmuz 2015 tarihleri arasında kliniğimizde sol memeye yönelik derin inspirasyonda soluk tutma yöntemi ile RT uygulanmış olan 16 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada hastaların planlama BT görüntülerinde kalp ve kardiyak alt birimler (LAD, ana koroner arterler, atrium ve ventriküller) 8 gözlemci tarafından atlas eğitimi öncesinde konturlanmıştır. Çizim işlemi sonrasında hastalara tanjansiyel sol meme RT'si için sanal RT planları oluşturulmuştur. Atlas eğitimi öncesi çizimlerin ve planların tamamlanmasından sonra aynı çekim protokolü ile planlama BT görüntüleri elde edilmiş bağımsız bir hasta görüntüsü üzerinde bir radyolog ve radyasyon onkoloğu tarafından kardiyak atlas oluşturulmuştur. Tüm gözlemcilere kardiyak atlas eğitimi verilmesi ardından çizim işlemi aynı koşullarda tekrarlanmıştır. Bu sırada radyolog ve radyasyon onkoloğu tarafından her bir hastada kalp ve kardiyak alt birimlere ait volümler ayrıca çizilmiş olup bu volümler altın standart volüm olarak belirlenmiştir. Çizim işlemlerinin bitiminde hastaların RT alanları için yeniden doz hesabı yapılmıştır. Ayrıca altın standart volümlere ait planlar da oluşturulmuştur. Benzerlik analizleri Matlab® programından elde edilen 'Dice similarity coefficient' DSC ve 'Jaccard similarity coefficient' (JSC) ile yapılmıştır. Benzerlik oranları ve doz verilerinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle statistiksel analiz Wilcoxon Signed-Rank testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Radiotherapy (RT) is an essential component of adjuvant treatment of breast cancer due to it's local control and survival advantage. In our study we have developed a heart atlas which can be used for cardiac structure deliniation in adjuvant left breast radiotherapy and intended to evaluate the influance of deliniation education on reduction of intra - inter observer differences and cardiac dose reporting. Materials and Methods: The datas from 16 patients who received left breast RT with deep breath hold technique between September 2014 and July 2015 in Department of Radiation Oncology, Dokuz Eylul University were analyzed. Heart and cardiac substructures (LAD, main coronery arteries, bilateral atrium and ventricles) were delineated by 8 observers before the atlas education. After the first delineation RT tangential fields for left breast irradiation were created. And after completion the pre-atlas delineation an experienced radiologist and radiation oncologist developed the heart atlas on the planning CT images which taken according with the clinical protocol of an independent patient. The delineation is repeated by all observers after the cardiac atlas education in the same circumstances. In the meantime, the heart and substructure volumes which are deliniated for the each patient by the radiologist and radiation oncologist has been identified as the gold standard volume. At the end of the post-atlas deliniation dose calculation were repeated for the RT fields. In addiation the plans for the gold standart volumes were created. Analysis of the similarity was assessed by using DSC and JSC which was obtained from the Matlab®. Since the similarity rates and dose parametres were not normally distributed Wilcoxon Signed-Rank test was used for the statistical analysis. Results: In this study the similarity index between observers was increased statisticaly significant after atlas education and usage except RCA (p < 0,05). Also the similarity index comparing the observers with the gold standard increased in heart and all subunits with atlas 5 education and usage. The increase for both similarity index in left atrium, bilateral ventricles, LCA+LAD has been found to reach statistical significance (p < 0,05). The increase for DSC index in right atrium was close to statistical significance (p = 0.07). The post-atlas similarity rates for the right atrium and RCA were only statistical significant in JSC index. There wasn't a significant increase in cardiac similarity index after training and use of the atlas. In our study we already obtained 94% of heart contour consistency, for not only pre-atlas but also post-atlas deliniation, which is higher than other studies in the literature. Although intra-observer similarity shows a quite heterogeneous distribution on comparison of heart and it's substructruces, most of the observers made a deliniation muc more similar to gold standard. There was statisticaly significant increase for the volume parametres on the post-atlas delineation. In our study, absolute difference rate in dose reporting after usage of the cardiac atlas, was statistically different for bilateral atrium, right ventricle, LAD, LCA + LAD, RCA's maximum doses and bilateral atrium, right ventricle, and RCA's mean doses(p < 0,05). Altough there was a significant increase for heart and left ventricle similarity rates by usage of cardiac atlas, it does not affect the dose reporting consistency for the maximum and mean doses. In our study, the maximum dose reporting differences from the atlas decreased from 16,97% to 9.31% for LAD (p = 0,011); from 14,78% to 9.31% for LCA + LAD (p=0,010). The mean dose reporting differences from the atlas decreased from 34,97% to 22,25% for LAD (p = 0.07); from 32,36% to 24,47% for LCA+LAD (p=0,056); from 36,34% to 31,97% for RCA (p=0,006).