Meme kanseri tedavisi için kemoterapi almış kadın hastaların sağ ve sol ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of right and left ventricular functions in female breast cancer patients who have received chemotherapy using echocardiography
  1. Tez No: 907149
  2. Yazar: RAMAZAN OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan antrasiklin veya trastuzumab tedavilerinin kardiyotoksik etkilerini değerlendirmek ve bu tedavilerin sol ve sağ ventrikül üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmaktır. Çalışmada ayrıca bu hastalarda kardiyotoksisitenin erken dönemde tespit edilebilmesi için biyokimyasal belirteçler olan troponin ve Pro-BNP düzeylerindeki değişiklikler incelenmiştir. Antrasiklin veya trastuzumab tedavisi alan hastalarda gelişebilecek kardiyak fonksiyon bozukluklarını teşhis ederek, kardiyotoksisite riskini azaltmaya yönelik koruyucu stratejilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, kanser tedavisi gören hastalarda hem sol hem de sağ ventrikül fonksiyonlarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesiyle, kardiyotoksisiteye ilişkin daha geniş bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, antrasiklin veya trastuzumab tedavisi gören meme kanseri hastalarının kardiyak fonksiyonları değerlendirildi. Antrasiklin veya Transtuzumab alan 49 ± 9 yaş ortalamasında 50 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların tedavi öncesi ve tedaviye başladıktan sonra 6.ayda ölçülmüş olan ekokardiyografik parametreleri ve kardiyak biyobelirteçleri değerlendirildi. Konjestif kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, pulmoner tromboemboli öyküsü, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH),astım tanısı olan hastalar, aritmi tanısı konmuş hastalar,orta veya ileri derecede kalp kapak hastalığı bulunanlar ve kardiyak metastazı olanlar çalışmaya dahil edilmedi.Verilerin analizinde SPSS 22 yazılımı kullanıldı ve p < 0.05 değeri istatistiksel anlamlılık sınırı olarak kabul edildi. Bulgular: Antrasiklin tedavisi sonrasında kardiyak fonksiyonlarda anlamlı değişiklikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the cardiotoxic effects of anthracycline or trastuzumab treatments, which are commonly used in cancer therapy, and to investigate their potential effects on left and right ventricular function. Additionally, the study examines changes in the levels of biochemical markers such as troponin and Pro-BNP, aiming to detect cardiotoxicity at an early stage in these patients. The aim is to develop protective strategies to reduce the risk of cardiotoxicity by diagnosing potential cardiac dysfunction in patients undergoing anthracycline or trastuzumab therapy. This study aims to provide a broader perspective on cardiotoxicity by comprehensively assessing both left and right ventricular functions in patients undergoing cancer treatment. Methods: In this retrospective study, the cardiac functions of breast cancer patients who received anthracycline or trastuzumab treatment were evaluated. A total of 50 female patients, with a mean age of 49 ± 9 years, receiving anthracycline or trastuzumab therapy were included in the study. Echocardiographic parameters and cardiac biomarkers of the patients were evaluated both prior to treatment and at the sixth month following the initiation of therapy. Patients with congestive heart failure, coronary artery disease, a history of pulmonary thromboembolism, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), asthma, arrhythmia, moderate or severe heart valvular disease, or cardiac metastasis were excluded from the study. Data analysis was performed using SPSS 22 software, and a p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Significant changes in cardiac function were observed following anthracycline therapy.