İzmir'in bir mahallesinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sağlık durumları, sağlık hizmetlerine erişimi ve erişimi etkileyen etmenler
Health status, healthcare access and factors influencing access to healthcare of the syrian refugees living in A district setting in İzmir
  1. Tez No: 448800
  2. Yazar: HANDE BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE REYHAN UÇKU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İzmir ili Konak İlçesi Etiler Mahallesi'nde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sağlık durumlarını, sağlık hizmetlerine erişimlerini ve erişimlerini etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılan araştırma tanımlayıcı ve kesitsel-analitik tiptedir. Sağlık hizmetlerine erişim; sağlık sorunu yaşandığında sağlık kurumuna başvurma ve eğer önerildiyse sağlık personeli tarafından önerilen tüm ilaçları kullanma kriterleri üzerinden değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ki-kare testi ve Fisher'ın Kesin Testi kullanılmış, sağlık hizmetine erişimi belirleyen etmenler üzerinden bir model oluşturmak amacıyla lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan 556 bireyin %58.3'ü sağlık hizmetlerine erişimini gerektirecek herhangi bir sağlık problemi olmadığını belirtmiştir. Sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan 232 bireyin %43.1'inin sağlık hizmetine erişebildiği belirlenmiştir. Çok değişkenli çözümlemede sağlığa erişimi birlikte yaşanan kişi sayısındaki artışın olumsuz yönde etkilediği ve dil engeli yaşamamanın arttırdığı belirlenmiştir. Bu nedenle sağlığa erişimi arttırma yönünde özellikle dil engelinin üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was performed with the aim of investigating the health status and the access to health care services of Syrian refugees in a district of Izmir. As the dependent variable access to health care was assessed by applying to health facilities if he/she experienced any health problem in Turkey and utilizing all medicines if recommended by the health professional. The survey was performed by the face-to-face interview method by the help of the interpreter. The univariate analyses to identify variables associated with access to healthcare was investigated using Student-t test, Chi-square test and Fischer's Exact test. For the multivariate analysis logistic regression was used. In this study, 58.3% of the participants had stated that they didn't need any health care in Turkey. Of 232 participant who need any health care in Turkey only 43.1% could access health care. In multivariable analysis household size and haven't got a language barrier were significant predictors of access to health care. In terms of increasing access to health care, we should focus on the language barrier.