İzmir'in bir mahallesinde yaşayan geçici koruma altındaki Suriyelilerde sağlık okuryazarlığı ve sosyo-demografik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi
The relationship between health literacy and socio-demographic characteristics among syrians under temporary protection in a region of Izmir
  1. Tez No: 548902
  2. Yazar: ALAA SALAH MOHAMED ELAMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İzmir, Gaziemir İlçesi'nde geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusta sağlık okuryazarlığı ve etkileyen faktörlerinin incelemesi çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir araştırmadır. Mart-Mayıs 2018 tarihleri arasında İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Sarnıç ve Aktepe mahallelerinde yaşayan, geçici koruma altında olan 18 yaş ve üstü Suriyelilerde yapılmıştır. Yaklaşık olarak 1000 Suriyelinin yaşadığı bölgede 280 kişiye kartopu yöntemiyle ulaşılarak yüz yüze görüşmeler ile anket uygulanmıştır. Sağlık okuryazarlığı (SOY), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-32 ölçeği (TSOY-32) Arapçaya çevirerek değerlendirilmiştir. Yeterli SOY ile ilişkili faktörleri belirlemek için lojistik regresyon modellemesi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 280 Suriyeli ulaşılmıştır. Katılımcıların %28.2'si erkek, %71.8'i ise kadındır. Katılımcıların ortalama yaşı 35.9±14.1'dir. Katılımcıların %21.4'ü okula gitmemişken, %27.2'i lise ve üzere eğitimi almıştır. Katılımcıların Türkiye'de yaşadığı ay ortalaması 47.9 ± 15.6'dır. Katılımcıların SOY indeks ortalaması 20.3± 8.8'tir. Katılımcıların %70.8'i yetersiz (42-50 puan) SOY'a sahip olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate health literacy level and associated factors among Syrians living under temporary protection in Gaziemir, Izmir. Methodology: Cross-sectional study conducted between March and May 2018 targeting the population of Syrians under temporary protection aged 18 years and older, residing in Gaziemir's localities of Sarnic and Aktepe where approximately 1000 Syrians resided. Using Snowball method, 280 Syrian were reached and face to face interviews were conducted in the respondents' houses. Health literacy (HL) was evaluated using the Turkish Health Literacy scale (TSOY-32) after translation to Arabic. Logistic Regression analysis was used to determine the factors associated with having adequate HL level. Results: 28.2% of the 280 Syrians participants were males and 71.8% were females with mean age of 35.9 ± 14.1. While 21.4% of the participants did not attend school, 27.2% of them graduated from high school or higher degree. Participants' average duration of stay in Turkey was 47.88 ± 15.6 months. General HL index's mean was 20.28 ± 8.83. 70.8% of the participants had inadequate ( 42-50 points) level of HL.