Enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmelerinde klinik ve prognostik özelliklerin karşılaştırılması
Clinical characteristics and prognostic features in infectious and non-infectious chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbations
- Tez No: 448830
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL NAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tüm dünya ülkelerinde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. KOAH'a bağlı en önemli hastaneye yatış ve mortalite nedeni alevlenmelerdir. Bu çalışmadaki amacımız enfeksiyöz kökenli KOAH alevlenmeleri ile enfeksiyöz olmayan KOAH alevlenmeleri arasında klinik ve prognostik farklılıkların saptanmasıdır. KOAH alevlenme tanısı ile Ekim 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları kliniğimizce değerlendirilen 160 hasta çalışmamıza alınmıştır. Hastalar 3 gruba ayrıldı (grup 1: pnömonik infiltrasyonu olan grup, grup 2: pnömonik infiltrasyonu olmayan enfeksiyöz grup ve grup 3: enfeksiyöz olmayan alevlenme grubu). Hastalardan elde edilen klinik (semptom, fizik muayene bulguları), mikrobiyolojik (kan, balgam yayması ve kültürü ), radyolojik (akciğer grafisi, bilgisayarlı akciğer tomografisi), fonksiyonel (solunum fonksiyon testi, kan gazı), hematolojik ve biyokimyasal parametreler açısından gruplar karşılaştırıldı. Ek olarak, hastalar ilk alevlenme sonrası 3 ay takip edilerek KOAH nedenli mortalite, alevlenme nüksü ile acil başvuru ve hastane yatış oranları açılarından değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 66,57± 8,6 yıl idi. Enfeksiyöz KOAH alevlenme grubunda; balgam ve pürülan balgam semptomları enfeksiyöz olmayan KOAH alevlenme grubuna göre daha sıktı (p=0.001). Balgam kültürü pozitifliği, pnömonin eşlik ettiği ve enfeksiyöz KOAH alevlenme gruplarında, enfeksiyöz olmayan KOAH alevlenme grubuna göre daha yüksek oranda görülmekte idi. Charlson komorbidite indeksi, pnömoni eşlik eden alevlenme grubunda, pnömonisi olmayan enfeksiyöz alevlenme grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0.039). Alevlenme tedavisi sonrası 3 aylık takip sürecinde toplam 56 (%35) hastada nüks alevlenme saptandı. Ancak gruplar arasında nüks alevlenme görülen hasta oranları açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Hem hastanede yatış sırasındaki mortalite oranı, hem de toplam 3 aylık mortalite oranı hem pnömoninin eşlik ettiği hemde enfeksiyöz KOAH alevlenmesi gruplarında enfeksiyöz olmayan KOAH alevlenme grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0.003 ve p=0.005). Sonuç olarak, çalışmamız KOAH alevlenme etyolojisin
Özet (Çeviri)
The COPD is an important cause of morbidity anda mortality all countries in the World. Exacerbations of COPD is the most important cause of hospitalization and mortality. The aim of this study is to investigate whether COPD exacerbations of infectious origin are different clinically and prognostically from non-infectious origin or not. Diagnosed with COPD between October 2015- June 2016 as Pulmonology Clinic evaluated 160 patients. Patients were divided into 3 groups ( in group 1: patiens with pneumatic infiltration, group 2: patients do not have pneumatic infiltration and group 3: noninfective COPD exacerbations). Obtained from the patients clinical (symptoms, physical examination findings), microbiological (blood, sputum smear and culture), radiological (radiography, computed tomography of the lungs), functional (pulmonary function test, blood gas), hematological and biochemical parameters were compared in terms of groups. In addition, patients were prospectively monitored discharge after 1 month post discharge mortality, hospital mortality, hospitalization, in terms of immediate reference and again evaluated. The mean age of the patients was 66.57 ± 8.6 years. Sputum and purulent sputum symptoms were common in infectious exacerbations of COPD group to non-infectious exacerbation of COPD group (p=0.001). Sputum culture positivity, accompanied by pneumonia and infectious exacerbations of COPD in the group, a higher proportion of non-infectious exacerbation of COPD was seen by the group. Charlson comorbidity index, was significantly higher in the exacerbations associated pneumonia group than the non-infectious exacerbation of pneumonia group (p=0.039). Total of 56 (35%) patients had recurrent exacerbations in 3-month follow-up period, after exacerbations treatment. However, there was no significant difference between the groups in terms of recurrence rate of patients with exacerbations. Both the mortality rate during hospitalization, as well as a total of 3 months accompanied by pneumonia and mortality rate was significantly higher than the non-infectious exacerbation of COPD group in both infectious exacerbation of COPD group. (p=0.003 ve p=0.005 ) In conclusion, our study showed that the patients clinical and prognostic show a different pattern according to the etiology of exacerbations of COPD