Acil servise kronik akciğer hastalığı alevlenmesi ile başvuran hastalarda enfeksiyon parametrelerinin yoğun bakım yatış endikasyonunu öngörme değeri
Predictive values of infection parameters (crp and pct) for icu hospitalization indication in patients who apply to emergency service with copd exacerbations
  1. Tez No: 630820
  2. Yazar: EREN ONUR KARAVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, DOÇ. DR. ERKMEN SANRI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); sık görülen, önlenebilen ve tedavi edilebilir, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. KOAH mortalite ve morbiditenin dünyada önde gelen sebeplerinden biridir.“The Burden of Obstructive Lung Diseases”çalışmasına göre 2010 yılında yaklaşık 384 milyon KOAH vakası mevcut ve global prevalansı %11,7'dir. Alevlenmeler KOAH'ta morbidite ve mortalitenin temel sebeplerindendir. KOAH alevlenmelerinde çeşitli biyobelirteçler daha iyi tanısal profil oluşturmak için çalışılmıştır. Literatürde enfektif biyobelirteçler KOAH alevlenme durumunda antibiyotik kullanımı için çalışılmıştır. Enfektif biyobelirteçler olan C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitoninin (PCT) KOAH alevlenmelerde yoğun bakım (YB) öngördürme ile ilgili çalışmalar çok azdır. Çalışmamızın birincil amacı, acil servise KOAH alevlenme ile başvuran hastalarda CRP ve PCT'nin YB yatış endikasyonunu öngördürmedeki değerliliğini saptamaktır. İkincil amaçları ise; aynı hasta grubunda CRP ve PCT'nin 1. ay ve 3. aydaki mortaliteyi öngördürmedeki değerliliğini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya 18 yaş üstü KOAH tanılı olan ve KOAH alevlenme GOLD kılavuzu tanımında olan nefes darlığı gelişmesi, nefes darlığında artış, balgam oluşması, balgam pürülansında artış olması gibi solunumsal yakınmalarında artış ile başvuran hastalar alınmıştır. KOAH alevlenme ve nefes darlığına yaklaşımın rutin prosedürü ve algoritmalarına göre her hastadan gerekli görülen tetkikler istenmiştir. Hastaların muayene ve tedavi sürecine, hastalardan istenen tetkiklere müdahale edilmemiştir. Araştırmacılar tarafından veriler önceden hazırlanmış olan veri toplama formuna kaydedilmiştir. Bulgular: Toplamda 156 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 82 tanesinde YB endikasyonu saptanmıştır. YB endikasyonu olan ve olmayan gruplar arasında CRP ve PCT değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. PCT ve CRP düzeylerinin yüksekliği 1. ay ve 3. aydaki mortaliteyi öngördürmede zayıf güçte ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde; PCT ve CRP düzeylerini YB yatışı endikasyonu koymak için anlamlı bulunmamıştır. PCT ve CRP düzeylerinin yüksekliği 1. ay ve 3. ay mortalitesi öngördürmede zayıf güçte ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak çalışmamızda kaydettiğimiz PCT ve CRP düzeyleri, literatürde konsensus sağlanan eşik değerlerin altında olduğu için klinik olarak anlamlı kabul edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a common, preventable and treatable disease, characterized by progressive air flow restriction. COPD is one of the leading causes of mortality and morbidity worldwide. According to“The Burden of Obstructive Lung Diseases”study, there are 384 million COPD cases as of 2010 worldwide and prevalance is 11,7%. Exacerbations are one of the leading causes of morbidity and mortality in COPD. Several biomarkers have been studied at COPD exacerbations to determine a better diagnostic profile. Studies of C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) -which are infective biomarkers- at determining intensive care unit (ICU) indication at COPD exacerbations are scarce. Our primary goal is to establish predictive values of infection parameters (CRP and PCT) for ICU hospitalization indication in patients who apply to emergency service with COPD exacerbations. Our secondary goals are to establish predictive values of CRP and PCT for mortality at 1st and 3rd months. Material and Method: Our study is a single centered, prospective, observational study. Study group consisted of patients older than 18 with COPD diagnosis and symptoms of COPD exacerbation which are defined by GOLD guideline as acute onset dyspnea, increase of dyspnea, sputum and increased purulence of sputum. Necessary tests were ordered according to routine procedure and algorithms of COPD exacerbation and dyspnea. No interventions were made to the physical examination, treatment and tests. Data were saved to the datasheet by researchers. Results: A total of 156 patients were enrolled to the study. 82 of these patients had indication of ICU admission. CRP and PCT values had no statistically significant difference between groups which had ICU admission indication and which did not. The predictive values of CRP and PCT for mortality at 1st and 3rd months were significant. Conclusion: We found that, in patients with COPD exacerbations, CRP and PCT values had no significance in predicting ICU indications. These two infection parameters had significant predictive values for mortality at 1st and 3rd months. However, CRP and PCT values in our study, were significantly low when compared to the cutoff values for CRP and PCT in the literature, thus; clinically insignificant.