Romatizmal karditli çocuklarda mikrorna profilinin araştırılması
İnvestigation of microrna profile in children with rheumatic carditis
  1. Tez No: 448835
  2. Yazar: GÖKHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGU HALLIOĞLU KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çocuklarda kardiyovasküler hastalıklar önemli bir halk sağlığı problemini oluşturmaktadır. Ciddi morbidite ve mortalite nedeni olan kardit ilerleyici ve kalıcı kapak lezyonları ile karakterize kronik Romatizmal kalp hastalığı (RKH)'na yol açar ve hayat kalitesini düşürür. Çocukluk çağı kazanılmış kalp hastalıklarının en sık ve en önemli nedenini oluşturan Akut romatizmal ateş (ARA) hastalarında kalp tutulumu yaklaşık olarak olguların yarısında izlenmektedir. Araştırmacıların temel hedeflerinden biri, bu hastalıkların nedenlerini belirleyerek tedavi ve önleyici protokoller geliştirme yolunda adım atmaktır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda; kalp gelişimi, fonksiyonları ve hastalıklarında rolü olduğu saptanan birçok farklı mikroRNA (miRNA)'lar olduğu bildirilmiştir. Kardiyovasküler hastalıklarda da miRNA bazlı araştırmalar daha çok hastalığa yatkınlık ve altta yatan patogenezini anlamaya yöneliktir. İleri dönemlerde bu tür araştırmalar sayesinde belki de normal kardiyak gelişim sağlanarak çeşitli hastalıklar önlenebilecektir. Bugüne kadar romatizmal kardit hastalarında miRNA düzeylerini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda romatizmal karditli çocuklarda miRNA profili araştırılmıştır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğinde izlenen romatizmal kardit tanılı 36 hasta çocuk (hasta grubu;17 erkek ve 19 kız) ve sağlıklı 35 çocuk (kontrol grubu;19 erkek ve 16 kız) olmak üzere toplam 71 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda bazı miRNA'ların (hsa-miR-16-5p, hsa-miR-221-3p, hsa-miR-223-3p, hsa-miR-10a-5p, hsa-miR-24-3p, hsa-miR-92a-3p, hsa-miR-320a, hsa-miR-21-5p, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-132-3p, hsa-miR-146a-5p, hsa-miR-499a-5p, hsa-miR-1, hsa-miR-125b, hsa-miR-196a-5p, hsa-miR-130b-3p, hsa-miR-133b, hsa-miR150-5p, hsa-miR-204-5p ve hsa-miR-203a) ekspresyon düzeylerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cardiovascular diseases in children is an important public health problem. The carditis causes significant morbidity and mortality, it leads to chronic rheumatic heart disease characterized by progressive and permanent valvular lesions and reduces quality of life. Cardiac involvement is observed in approximately half in patients with acute rheumatic fever that constitute the most common and most important cause of acquired heart disease in childhood. One of the main objectives of researchers is identifying the causes of this disease and is taking a step toward developing treatments and preventive protocols. In studies conducted in recent years; many different microRNAs has been reported to be involved in the development, functions and diseases of the heart. miRNA-based researchs in cardiovascular diseases were focused to understand the underlying pathogenesis and susceptibility to disease. Various diseases may be prevent by providing normal cardiac development with this kind of research in future . So far, there are no studies examining the miRNA levels in patients with rheumatic carditis. In our study, miRNA profiles were investigated in children.with rheumatic carditis. A total of 71 subjects were included in the study: 36 patients with a diagnosis of rheumatic carditis (patient group, 17 males and 19 females) who were followed in pediatric cardiology clinic in Mersin University School of Medicine, and 35 healthy children (control group, 19 boys and 16 girls). The expression levels of certain miRNAs were analyzed in both of patient and control groups: hsa-miR-16-5p, hsa-miR-221-3p, hsa-miR-223-3p, hsa-miR-10a-5p, hsa-miR-24-3p, hsa-miR-92a-3p, hsa -m-320, hsa-miR-21-5p, hsa-miR-155-5p, hsa-miR-132-3p, hsa-miR-146a-5p, hsa-miR-499-5p, hsa-miR-1 , hsa-miR-125b, hsa-miR-196 in-5p, hsa-miR-130b-3p, hsa-miR-133b, hsa-mir150-5p, hsa-miR-204-5p and hsa-miR-203.