Akut romatizmal ateşli hastalarda plazmada mikroRNA profillemesi (MİR- 101, MİR-1183 ve MİR-1299)
Plasma microRNA profiling of patients with acute rheumatic fever (MIR-101, MIR-1183 and MIR-1299)
  1. Tez No: 522419
  2. Yazar: ECE KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut Romatizmal Ateş (ARA); genetik yatkınlığı olan bireylerde, romatizmal kalp hastalığına (RKH) yol açabilen enflamatuvar bir hastalıktır. MikroRNA'lar (miRNA) protein sentezini düzenleyen küçük RNA molekülleridir ve çok sayıda hastalığın patogenezinde tanımlanmışlardır. Çalışmamızda; ARA ve RKH patogenezinde miRNA'ların rolünün araştırılması amaçlandı. Çalışmamız, ARA geçiren 69 çocuk ile 27 sağlıklı çocuk üzerinde kesitsel olarak yapıldı. Tüm çocukların ARA atağı sırasındaki bulguları kaydedilerek; izole artrit ve kardit varlığı ile karditin ağırlığı değerlendirildi. Çalışmaya alınan çocuklar, son kontrolde RKH açısından ekokardiyografi ile değerlendirildi. Periferik kandan miR-101, miR-1183 ve miR-1299 izolasyonu için kan örnekleri alındı. MiRNA ekspresyonları“Real-Time PCR”yöntemiyle çalışıldı. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık yoktu (p>0,05). MiR-101 ve miR-1183 ekspresyonları ARA geçiren çocuklarda sağlıklı çocuklara göre anlamlı olarak 4,5 kat azalmıştı (p0,05). Kardit grubunda miR-1183 ekspresyonu kontrol grubuna göre belirgin azalmıştı (p0,05). MiR-101 ve miR-1183'ün; ARA ve RKH tanısında kullanılabilecek birer biyomarker olarak performansları ROC analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Acute Rheumatic Fever (ARF) is an inflammatory disease that can lead to rheumatic heart disease (RHD) in individuals with a genetic predisposition. MicroRNAs (miRNAs) are small RNA molecules that regulate protein synthesis, and they are also identified in the pathogenesis of many diseases. In our study, it was aimed to investigate the role of miRNAs in the pathogenesis of ARF and RHD. Our study was conducted cross-sectionally on 69 children suffering from ARF and 27 children that were healthy. The findings of all children during the ARF attack were recorded; the presence of isolated arthritis and carditis, and the severity of the carditis were evaluated. The children who were included in the study were evaluated by echocardiography in terms of RHD at the last control. Blood samples were obtained for isolation of miR-101, miR-1183, and miR-1299 from peripheral blood. The miRNA expressions were studied with“Real-Time PCR”method. There were no differences in terms of age and gender between groups (p>0,05). MiR-101 and miR-1183 expressions had significantly decreased 4,5 times in children with ARF in comparison with healthy children (p0,05). The expression of miR-1183 was significantly decreased in the carditis group compared to the control group (p0,05). The performances of miR-101 and miR- 1183 as possible biomarkers to be used in the diagnosis of ARF and RHD were evaluated by ROC analysis.