Psikiyatrik hastalar ve psikiyatri dışı kronik tıbbi hastalıkları olan kişiler arasında tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin kullanım sıklığının karşılaştırılması ve ilişkili etkenlerin saptanması
Comparison of complementary and alternative medicine usage frequency between psychiatric and non-psychiatric chronically diseased patients and determination factors associated with it
  1. Tez No: 448834
  2. Yazar: ELİF MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre zihinsel veya davranışsal bozukluklar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşamın herhangi bir döneminde, her dört kişiden birini etkileyebilmektedir. Psikiyatrik hastalıklar için ilaç tedavisi, elektrokonvülsif tedavi, psikoterapi gibi birçok tedavi seçeneği bulunmasına rağmen, hastalıklar büyük oranda kronik ve yineleyici seyirlidir ve psikotrop ilaçlarla yaygın yan etkiler görülebilmektedir. Bu nedenlerle hastalar tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) yöntemlerine yönelebilmektedirler. Bu çalışmadaki amacımız psikiyatrik hastalar ve psikiyatri dışı kronik tıbbi hastalıkları olan kişiler arasında tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin kullanım sıklığının karşılaştırılması ve ilişkili etkenlerin saptanmasıdır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri polikliniğine 6 aylık süre içerisinde başvuran sadece psikiyatrik hastalığı olan 20-64 yaş aralığındaki toplam 476 hastaya, sosyodemografik özellikleri ve TAT kullanımı ile ilgili sorular içeren 19 soruluk bir anket uygulandı. Ayrıca Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine 6 aylık süre içerisinde başvuran 20-64 yaş aralığındaki herhangi bir kronik tıbbi hastalığı bulunan fakat psikiyatrik bir hastalığı bulunmayan toplam 476 hastaya, sosyodemografik özellikleri ve TAT kullanımı ile ilgili sorular içeren 20 soruluk bir anket uygulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, mental or behavioral disorders, at any stage of life in both developed and developing countries, can affect one out of every four people. Although there are many treatment options for psychiatric disorders such as medical treatment, electroconvulsive therapy, psychotherapy; most disorders show a chronic and/or recurrent course, and side effects are common with psychotropic drugs. For these reasons, patients can turn to complementary and alternative medicine (CAM). The aim of this study is to compare the frequency of use of CAM among people with psychiatric disorders and people with non-psychiatric chronic diseases; and to determine the factors associated with it. In our study, a total of 476 patients admitted to psychiatric outpatient clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital in the 20-64 age range and who had no comorbid medical illness were administered a 19-item questionnaire containing sociodemographic characteristics and questions regarding the use of CAM. Also a total of 476 patients who admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital in the 20-64 age range, with any chronic medical disease but no psychiatric disorder, were administered a 20-item questionnaire containing sociodemographic characteristics and questions regarding the use of CAM.