Meme kanser dokusunda matriptaz-2 (TMPRSS6) gen ifadesi, TMPRSS6 gen varyantları ve klinik bulgular arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between matriptase-2 (TMPRSS6) gene expression, TMPRSS6 genetic variants and clinical findings in breast cancer
  1. Tez No: 448843
  2. Yazar: MELTEM METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir. Tip II Transmembran Serin Proteazlar (TTSP) ailesinin bir üyesi olan TMPRSS6 Transmembran Serin Proteaz 6 (TMPRSS6)'nın da meme kanserine yatkınlıkta rol oynayabileceği düşünülmektedir. TMPRSS6 geni hepsidin regülatörü olarak demir homeostazında önemli rol oynayan Matriptaz-2'yi kodlar. Çalışmamızda meme kanser hastalarının normal ve tümörlü dokularında TMPRSS6 geni ifade düzeylerini, bu düzeylerin hastaların patolojik bulguları ile ilişkisini ve TMPRSS6 (rs733655 T>C, rs5756506 C>G, rs2413450 T>C, rs855791 T>C, rs2235324 T>C, rs4820268 G>A) polimorfizmlerinin hastaların hematalojik parametreleri ile ilişkisini inceledik. TMPRSS6 gen ifadesini araştırmak amacıyla, meme kanser tanısı konmuş ve operasyon geçiren 47 hastanın tümör ve tümöre komşu olan normal dokuları kullanıldı. TMPRSS6 polimorfizm çalışması ise 181 meme kanserli hasta ve 90 sağlıklı kişide gerçekleştirildi. Gen ifade analizleri qRT-PZR yöntemi ile gerçekleştirildi. TMPRSS6 polimorfizmlerine ait genotipleme RT-PZR yöntemi ile gerçekleştirildi. Çalışmamızda tümör dokularındaki TMPRSS6 gen ifade seviyeleri kotrol dokularındaki gen ifade seviyelere göre 1,88 kat artmış olarak tespit edildi. TMPRSS6 gen ifade düzeyleri ile patolojik veriler arasındaki ilişkiyi incelediğimizde sadece ER ve HER-2 durumları ile TMPRSS6 gen ifadesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi (sırası ile p=0,02, p=0,002).TMPRSS6 gen polimorfizmleri ile ilgili genotip dağılımlarının hematolojik bulgularla ilişkisi incelendiğinde hasta grubunda sadece rs733655 polimorfizmi ile MCHC parametresi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup, bu polimorfizm açısından heterozigot ve varyant homozigot olanların MCHC değerleri daha yüksektir (sırası ile p=0,022, p=0,037).Çalışmamızın bulgularına göre kanserli dokulardaki TMPRSS6 gen ifadesindeki artış, kanser sürecinde Matriptaz-2'nin etkili olabileceğini ve TMPRSS6 gen polimorfizmlerinin hastaların kan parametrelerini etkileyerek hastalık sürecini etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer among women worldwide. Transmembrane Serine Protease 6 (TMPRSS6) a member of the Type II Transmembran Serine Proteases (TTSP) family may play a role in breast cancer susceptibility.Matriptase-2 plays an important role in iron homeostasis as a hepcidin regülatör.In our study, TMPRSS6 expression levels in normal and tumor tissues of breast cancer patients were correlated with pathological findings of patients and TMPRSS6 (rs733655T>C, rs5756506C>G, rs2413450T>C, rs855791T>C, rs2235324T>C, rs4820268G>A) polymorphisms in relation to hematologic parameters of the patients.For invastigate TMPRSS6 gene expression, normal tumor and tumor were used in 47 patients who were diagnosed with breast cancer and underwent surgery.The TMPRSS6 polymorphism study was performed in 181 breast cancer patients and 90 healthy individuals.Geneexpression analysis and genotyping of TMPRSS6 polymorphisms were performed by qRT-PCR and RT-PCR.TMPRSS6 gene expression levels in tumor tissues were found to be 1,88-fold higher than gene expression levels in control tissues.We examined the relationship between TMPRSS6 gene expression levels and pathological data only statistically significant relationship was found between ER and HER-2 status and TMPRSS6 gene expression (respectively p=0,02 p=0,002).The genotype distributions of TMPRSS6 gene polymorphisms were examined in relation to hematological findings.Only rs733655 polymorphism heterozygous and variant homozygotes have higher MCHC values (respectively p=0,022 p=0,037). According to our findings, the increase in TMPRSS6 gene expression in cancerous tissues suggests that Matriptaz-2 may be effective in the cancer process and that TMPRSS6 gene polymorphisms may affect the disease process by affecting the blood parameters of patients.