Trokserutin ve karbazokromun yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile farmasötik preparatlardan miktar tayini
Simultaneous determination of troxerutin and carbazochrome by HİGH-performance liquid chromatographic method
  1. Tez No: 448844
  2. Yazar: MERVE KEŞKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURİŞEHVAR ÖZER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Trokserutin gibi flavonoidler, kronik venöz yetmezliğinin tedavisinde etkili ve güvenilir ajanlardır. Trokserutin ve karbazokromun birleştirilmiş kombinasyonu, akut komplikasyonsuz hemoroidli cerrahi işlemsiz hastalarda iyi bir etkiye ve güvenilir bir profile sahiptir. Bu yüzden bu iki ilacın bir arada incelendiği bir analiz yöntemi geliştirmek önemlidir. Bu çalışmada, tablet formundaki trokserutin ve karbazokromun birlikte analizi için basit ve seçici bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem core-shell Pentaflorofenil Propil polar kolon; (MeOH; %5'lik HAc),(99,5:0,5-V/V) mobil fazı ile 0.25 mL/dak akış hızında maddelerin ayrılması esasına dayanmaktadır. Dedeksiyon dalga boyu 350 nm olarak seçilmiştir. Maddelerin doğrusallık aralıkları trokserutin için 1,00-20,00 μg/mL ve karbazokrom için 0,05-1,00 μg/mL olarak bulunmuştur. Teşhis (LOD) ve tayin sınırları (LOQ) ise sırası ile trokserutin için 0,65 μg/mL ve 1,00 μg/mL; karbazokrom için 0,01 μg/mL ve 0,05 μg/mL' dir. Geliştirilen yöntem valide edilip , bu iki ilaç etken maddesinin tabletlerdeki analizine uygulanmıştır. Bu yöntem kolay ve tekrarlanabilir olup tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Flavonoids, such as troxerutin, are safe and effective agents for the treatment of chronic venous insufficiency. The fixed combination between troxerutin and carbazochrome has a good efficacy and safety profile in non-surgical patients with acute uncomplicated hemorrhoids. Therefore it is important to develop simultaneous analysis metod of those drug substances. In this study, a simple and selective HPLC method was developed for the analysis of troxerutin and carbazohrome in tablets . The method was based on separation by using a mobile phase (MeOH; %5'lik HAc),(99,5:0,5-V/V) and core-shell Pentafluorophenyl Propyl polar column . The mobile phase flow rate was 0.25mL/min. The substances were dedected at 350 nm. The linearity ranges were found as 1.00-20.00 μg/mL for troxerutin and, 0.05-1.00 μg/mL for carbazohrome. The limits of detection and quantification were found to be 0.65 μg/mL and 1.00 μg/mL for troxerutin and ;0.05 μg/mL and 0.01 μg/mL for carbazohrome, respectively. The proposed method was successfully validated and applied for the determination of tablets. This method is simple, reproducible and can be used safely simultaneous analysis of troxerutin and carbazohrome in tablets.