Greft uygulanan kemik defektlerinde hyaluronik asidin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of hyaluronic acid on bone healing in graft bone defects
- Tez No: 448845
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı, greft uygulanmış ve uygulanmamış kemik defektlerinde hyaluronik asidin kemik iyileşmesi ve iyileşme proçesi üzerine olan etkisini değerlendirmektir. 52 adet deney sıçanının tibiasında deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerine yalnızca hyaluronik asit, yalnızca kemik allogrefti ve hyaluronik asit ile birlikte kemik allogreftini birlikte uyguladık. Cerrahi operasyon sonrası 7. ve 21. günlerde deney hayvanları sakrifiye edilerek histopatolojik incelemeleri yapıldı. İncelenen kesitlerde defekt bölgesinden bütün olarak digital görüntüler elde edildi ve bu alanlar, iltihap, nekroz, fibrozis, yeni kemik yapımı, kemik iyileşme derecesi ve yabancı cisim reaksiyonu açısından incelendi. Bu bulgulardan iltihap ve fibrozis değerlendirilirken 0 (-), %1-30 (1), %30-60 (2) ve >%60 (3) olmak üzere değer verildi. İltihap değerlendirmesinde mikroapse oluşumu (3) olarak skorlandı. Defektin kemik dokusu ile onarımı değerlendirilirken Allen 'in kırık iyileşmesi skorları kullanıldı. Nekroz ve yabancı cisim granulasyon dokusu yok (0), var (+) olarak skorlandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı ile değerlendirilirken, Shapiro Wilks testi, Kruskall Wallis testi, Mann Whitney U testi, Fisher Freeman Halton testi ile Fisher's Exact testi kullanıldı. Çalışmamızda kullanılan hyaluronik asidin ve kemik allogreftinin tek başına veya kombine olarak uygulanmasının yeni kemik oluşumunda ve iyileşme skorunda anlamlı bir fark yaratmadığını saptadık. Bu konu ile ilgili daha fazla sayıda klinik ve deneysel çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to evaluate the effect of hyaluronic acid on bone healing process of the bone defects grafted or non-grafted. We applied hyaluronic acid only, allogenic bone graft only and hyaluronic acid and allogenic bone graft together to the defects of the rats' tibia in respected test groups. 52 male rats were used in this study. Rats were sacrificed after postoperative 7th and 21th days and histological examinations were done. In the observed sections, as all digital images were obtained from the defected areas. These areas were investigated in terms of inflammation, necrosis, fibrosis, new bone formation, bone healing and foreign body reaction. Inflammation and fibrosis were assessed by giving the value 0 (-), 1 (1-30%), 2 (30-60%) and 3 (>60%). Microabces formation of the evaluation of inflammation was scored as 3. New bone formation was evaluated according to Allen's fracture healing scores. Necrosis and foreign body reactions were scored as negative (-) and positive (+). IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programe, Shapiro Wilks, Kruskall Wallis, Mann Whitney U, Fisher Freeman Halton and Fisher's Exact tests were used for statistical analysis. We observed that hyaluronic acid and bone allograft that were used alone or together to the bone defects in our study did not make a significant difference for improvement of bone healing scores and new bone formation. We think that more clinical and experimental studies are needed in order to understand the effects of hyaluronic acid.