KLL olgularında tümör baskılayıcı protein lats2 ekspresyonunun klinik ve immunofenotipik profille birlikte prognostik amaçlı değerlendirilmesi
Prognostic evaluation of tumor suppressor protein lats2 expression with clinical and immunophenotypic profiling in patients with CLL
  1. Tez No: 448847
  2. Yazar: ESRA NAZLIGÜL SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hematoloji, Moleküler Tıp, Hematology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kronik Lenfositik Lösemi; kemik iliği ve kandaki malign lenfositlerin birikimi ile karakterizedir. KLL nin etiyolojisi tam bilinmemekle birlikte hastalığın seyri önemli derecede klinik heterojenite göstermektedir. KPM olarak bilinen LATS2 (Large Tümör Supressör homolog 2) Drosophila WTS'nin iki insan homologundan biridir. Ayrıca Hippo yolağında önemli bir komponenttir. Bu yolak, apoptoz, proliferasyon ve hücre büyümesini organize eden kontrol yolağı olarak bilinmektedir. Ayrıca LATS2'nin Ras ve P53 genleriyle doğrudan ilişkisi olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda Kronik Lenfositik Lösemi hastalarının LATS2 mRNA ve protein düzeylerinin belirlenmesi ve immunofenotipleme ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya katılan 20 sağlıklı kişi ve 28 KLL tanısı konulmuş hasta grubundan alınan periferik kan örneklerinde Flow sitometri yöntemiyle immunfenotipleme yapıldı. Ayrıca protein ekstraksiyonu ve ardından western blot yöntemi ile LATS2 protein düzeylerinin ölçüldü, RNA izolasyonu ve Gerçek-zamanlı PZR ile LATS2 mRNA ekspresyon düzeyleri belirlendi. Yapılan çalışmada biyokimyasal tetkiklerde gözönünde bulunduruldu. Çalışmada KLL hasta grubunun kontrol grubuna göre LATS2 protein seviyesi ve LATS2 mRNA ekpsresyonunun down regüle olduğu gözlendi. B hücre markerı CD20 ile LATS2 mRNA düzeylerinin ilişkili olabilecekleri gözlendi (p=0.057). Sonuç olarak litertürde ilk olarak gösterdiğimiz KLL hastalarında LATS2 mRNA/protein düzeylerinin downregüle olduğuna işaret eden bulgularımız LATS2 düzeylerinin hastalığın anlaşılmasında prognozdan daha çok diagnostik belirleyici olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is characterized by the accumulation of the malign lymphocytes in the bone marrow and blood. The etiology of CLL is not fully elucidated and its progress presents a high clinical heterogeneity. LATS2 (Large Tumor Suppressor Homolog 2), which is also known as KPM, is one of the human homologs of Drosophila WTS. Furthermore, it is an important component of the Hippo pathway. This pathway is considered as the control pathway, which organizes the apoptosis, proliferation and cell growth. Additionally, it is also known that LATS2 has a direct relation with the genes Ras and p53. In this study, our objective was to determine the LATS2 mRNA and protein levels in chronic lymphocytic leukemia patients and to evaluate their relation with the immunophenotyping. LATS2 protein and LATS2 mRNA expression levels were measured with the western blot method in 20 healthy subjects and 28 patients diagnosed with CLL. Measurements were done from the peripheral blood, which was taken from the treated, non-treated patient groups and healthy control group for RNA isolation, protein extraction and immunophenotyping. Biochemical findings were taken also into consideration during the study. The findings of our study showed that the LATS2 protein level and LATS2 mRNA expression was down-regulated in the CLL group compared to the control group. We suppose that the B-cell marker CD20 may be a significant indicator of the advanced stage of the disease. Regarding the biochemical analysis, the relatively higher levels of LDH and fasting blood glucose in the patient group compared to the control group, might be related with the prognosis of the disease. We concluded that the demonstrated correlations might be instructive in respect of the CLL's progress, pathogenesis and clinical heterogeneity.