Kronik lenfositik lösemi hastalarında lipoprotein lipaz gen ekspresyonunun prognoz belirlemedeki değeri
Determine the value of Lipoprotein Lipase gene expression on prognosis in Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL)
- Tez No: 455844
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, KLL hastalarında, LPL gen ekspresyon düzeyinin prognoz belirlemedeki değeri ve bilinen diğer prognostik parametrelerle ilişkisini irdelemektir. Polikliğimizden KLL tanısı ile takipli tüm hastalar yaş, cinsiyet, evre, KLL?ye yönelik tedavi alıp almadığı gibi faktörler gözetilmeksizin çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili tüm veriler geriye dönük olarak dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Yalnızca LPL gen ekspresyon düzeyi tayini için kan alınmış; bunun dışında hiçbir kan isteğinde bulunulmamıştır. Hastalar kan alınmadan önce bilgilendirilmiş ve aydınlatılmış onam alınmıştır. Sağkalım ve tedavi gereksinimleri analizi için hastalar en az 1 yıl takip edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalardan KLL dışı tanısı olanlar, yeterli hücre veya RNA elde edilemeyenler ve dosya kayıtları tez için aranan bilgiler açısından eksik bulunan hastalar çıkarıldığında hasta grubu 129 hastadan oluşmaktadır. Hastaların LPL gen ekspresyon düzeyleri RT-PCR yöntemi ile saptanmıştır. Hastaların LPL gen ekspresyon düzeylerinin yaş, cinsiyet, tanı anındaki evre, LDH düzeyi, beta-2 mikroglobulin düzeyi tanı anındaki lenfosit sayısı, kemik iliği tutulum şekli, ZAP-70 durumu, CD38 düzeyi, başlangıçta ve sonraki takip süresinde tedavi ihtiyacı olup olmaması tedaviye yanıtları ve sağkalım ile ilişkileri irdelenmiştir. Sonuç olarak ZAP-70 durumu , hastaların tedavi ihtiyacı ve sağkalım ile hastaların LPL gen ekspresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, tanı anındaki evre, CD38 düzeyi, tedavi yanıtı, tanı anındaki LDH, tanı anındaki beta-2 mikroglobulin , tanı anındaki lenfosit sayısı ve kemik iliği tutulum şekli ile LPL gen ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanamamıştır. Sitogenetik bozukluklar açısından değerlendirmeye yetecek sayıda hasta olmadığından bu konuda veri elde edilememiştir. Bulgularımız LPL gen ekspresyon düzeyinin KLL olgularında hastalığın tümör yükünden ziyade ileriye dönük olarak tedavi gereksinimi olup olmayacağı veya sağkalım süresi gibi hastalığın davranış şeklini tanımlamada etkili bir prognoz parametresi olduğunu, bu nedenle de güncel prognoz parametrelerinden beklenen işlevi taşıdığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the value of LPL gene expression on determining the prognosis and the relationship between LPL gene expression levels and other prognostic parameters among CLL patients. The patients with CLL who were followed-up from our hematology clinic were enrolled in this study regardless of their age, gender, stage, and whether they had treatment or not. All data were obtained retrospectively from the medical records of the patients. In order to determine the level of LPL gene expression, blood samples are drawn from patients; and no other test was ordered besides this. Patients are informed, and written informed consent was obtained before taking blood samples. Patients are followed at least one year for survival analysis and the need for treatment. The patient cohort was consisted of 129 patients. The objects in which insufficient cells or RNA were obtained, and the patients with insufficient data and a diagnosis other than CLL, were not included. The LPL gene expression levels were determined by RT-PCR. The correlation between LPL gene expression levels and age, gender, disease stage at diagnosis, LDH and beta-2 microglobulin levels, lymphocyte counts at diagnosis, bone marrow infiltration pattern, ZAP-70 status, CD38 levels, treatment requirement, response to treatment and survival were analized. As a result, significant correlation between ZAP-70, requirement of treatment, survival and LPL gen expression of the patients. There was no significant correlation between age, gender, disease stage at diagnosis, CD38 levels, response to treatment, LDH, beta-2 microglobulin levels and lymphocyte counts at diagnosis, bone marrow infiltration pattern and LPL gene expression levels. Since there have been no patients to be analyzed with respect to the cytogenetic anomaly, no date has been obtained in this subject. Our data suggests that, LPL gene expression level is a significant prognostic parameter which may determine parameters such as treatment requirement and survival, rather than tumour burden. For this reason, it is thought that it has the expected function such as current prognosis parameter.