Mobilya endüstrisinde çalışan bireylerin idrar epitelinde mikroçekirdek sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 44886
  2. Yazar: MELTEM YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 60 MI. ÖZET Mobilya endüstrisinde çalışan bireylerin vernik, lake, boya ve pekcok çözücüye maruz kaldığı bilinmektedir. Maruz kalınan bu bileşiklerin karsinojenik etki yönünden IARC'ye göre 1,2A,2B gruplarına girdiği gösterilmiştir. Bu bileşikler akciğer, idrar kesesi, burun, plev- ra, lösemi, prostat kanseri gelişiminden bllylik ölçüde sorum ludur. Bu çalışmada mobilya endüstrisinde çalışan bireylerin idrar örneklerinden elde edilen eksfoliye epitel hücrelerin de maruz kaldıkları kimyasal bileşiklerin genotoksik etkisi ni belirlemek için mikrocekirdek testi uygulanmıştır. Mobilya endüstrisinde çalışan 18 bireyin % mikro cekirdek sıklığı ortalaması (±S.H) 0.94±0.06, bu endüstride çalışmayan 43 bireyin % mikrocekirdek sıklığı ortalaması (±S.H) 1.34±0.12 olarak bulunmuştur. Deney grubunun % mikro cekirdek sıklığı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, istatistiksel yönden farklı olmayan beklenenin aksine düsUk düzeyde bulunmuştur (p>0.05). (Control grubunda sigara içen ve içmeyen bireylerin % mikrocekirdek sıklıkları karşılaş tırıldığında sigaranın mikrocekirdek sıklığına etkisinin İstatistiksel olarak anlamlı olduğu gösterilmistir(p0.05).61 - Bulgularımız mobilya endüstrisinde çalışan bireylerin çalışmalarına bağlı olarak idrar eksfoliye epitel hücrelerine herhangi genotoksik hasar olmadığını, sadece bireylerde sigara içimine bağlı bir hasar oluştuğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
- 62 - VII. SUMMARY It is known that furniture workers expose to varnish, lacque, paint and solvent mixtures. These chemicals are in 1, 2A, 2B groups according to I ARC classification. These chemicals used in furniture industry appear to be responsible for a high percentage of cancers of the lung, pleura, nasal, leukemia, prostate and bladder. In this study, micronucleus test in urothelial exfoliated cells obtained from urine samples of furniture workers is carried out in order to find out genotoxic effects of chemicals used in furniture industry and also to validate this test as a biological marker of genotoxicity in several occupational environments. The mean (±S.E) micronucleus frequency for 18 furniture workers is 0.94±0.06 % and also the mean micronucleus frequency (±S.E) for 43 control persons is found to be as 1.3410.12 %. The micronucleus frequencies in workers and controls were not statistically different (p>0.05). Statistically significant effect of smoking on the frequency of micronucleated cells was observed in control group (p0.05).- 63 - Our findings may demonstrate that exposure to chemicals during spraying varnish, lacque, and painting processes did not produce genotoxic effects measured by micronuclei in urine of furniture workers, and that only exposure to cigarette smoke is associated with genotoxic effect in urothelial exfoliated cells.