Kobay ileumunda bazı agonistlerin kontraktil aktivitelerine karşın ZnSO4'in inhibitör etkisi
  1. Tez No: 44885
  2. Yazar: A. ŞULE KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZENÇ TİMLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
25 VI. ÖZET Bu çalışmada, kobay Ileal düz kas'ında HA, ACh PGEX 'İn kontraktil aküvite- leri araştırılmıştır. HA, ACh, PGEj'ln ZnS04'ln tek doz konsantrasyonuyla etkilerinin lnhlblsyonu gözlenmiştir. En etkili dozlar aşağıdaki gibi saptanmıştır. HA için seçilen doz aralığı : 5,4 x 10“8, 5,4 x 10'7, 5,4 x 10'6 M. ACh için seçilen doz aralığı : 1,7 x 10”8, 1,7 x İO“7, 1,7 x 10”6 M. PGEX için seçilen doz arahgı : 8,5 x 10“8, 8,5 x 10”7, 8,5 x İO“6 M. ZnS04 İçin seçilen doz : İO”3 M. îlk verilen dozlar alınan cevaplar İle ortama ZnS04 konduktan sonra alınan İkinci cevaplar arasında anlamlı azalma olduğu görüldü. ZnS04*ın kobay bağırsağında HA, ACh, PGE^in yaptığı kontraktil aktivite göz lenmiştir. Sonuç olarak ACh, HA ve PGE^ln kontraktil etkisini, ZnS04, Ca+2 İyonunun yerini ahp membran stabillzasyonu yapmak suretiyle değiştirmektedir, diye açıklaya biliriz.
Özet (Çeviri)
26 Vn. SUMMARY In this study, the contractile activities of HA, ACh, PGBl In the flleal smooth muscle of the guinea pig have been examined. The Inhibition of the effects of HA, ACh, PGEj with a single dose concentration ofZnS04 have been observed. The most effective doses were: The chosen dose Interval for HA : 5,4 x 10“8, 5,4 x 10”7, 5,4 x 10~6 M. The chosen dose Interval for ACh : 1,7 x 10“8, 1,7 x 10”7, 1,7 x 10~6 M. The chosen dose Interval for PGE,^ : 8,5 x 10“8, 8,5 x 10”7, 8,5 x 10“6 M. The chosen dose for ZnS04 : 10”3 M. A significant decrease has been observed in the responses of the agonists, af ter the addition of the ZnS04 in to the orga bath It has been observed that ZnS04 has an Inhibitor effect on HA ACh, PGE! which have the contractile activity on the Intestinal smooth muscle of guinea-pig. In conclusion, we can say that ; ZnS04 changes the responses of ACh, HA and PGElt taken the place of Ca+2 ion, and stabilizes the cell membrane.