Öğretmenlere uygulanan diyabet eğitiminin tip 1 diyabetli çocukların okulda diyabet yönetimine etkisi
The impact of the diabetes education to teachers on diabetes management of children with TYPE 1 diabetes in the school setting
- Tez No: 448864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma, öğretmenlere verilen diyabet eğitiminin Tip 1 diyabetli çocukların okulda diyabet yönetimine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu deneysel tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Diyabet polikliniklerinde takip edilen ve Aralık 2014- Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul İli (Anadolu ve Avrupa yakası) resmi ve özel okullarda öğrenim gören 44 ilkokul öğrencisi (20 girişim; 24 kontrol) ve onların sınıf öğretmenleri oluşturdu. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Çocuk ve Aile Görüşme Formu, Öğretmen Görüşme Formu ve Diyabet Soru Formu kullanılarak toplandı. Girişim grubundaki öğrencilerin öğretmenlerine ön test sonrası literatür doğrultusunda geliştirilen“Okulda Diyabet Eğitimi”ve daha sonra son test uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aims of this experimental study is to determine the impact of the diabetes education to teachers on diabetes management of children with type 1 diabetes in the school setting. The sample of the study consisted of 44 primary school children (20 intervention; 24 control) who were followed at Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine and Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Hospital Children's Diabetes clinics between December 2014- June 2016 and intervention group's teachers. The data were collected using questionnaires. The students in the experimental group to their teachers after the pre-test“diabetes at school”education was given developed in accordance with the literature and then post-test was performed.