Diyabetle ilgili bilgilendirme eğitiminin sınıf öğretmenlerinin tip 1 diyabete yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerine etkisi
The effect of diabetes education on knowledge and awareness levels of classroom teachers about type 1 diabetes
- Tez No: 867493
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerine uygulanan“Öğretmenler İçin Diyabet Eğitimi”nin öğretmenlerin Tip 1 diyabete yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerine etkisini belirlemek amacı ile yürütüldü. Müdahale-kontrol gruplarında ön-test ve son-test yarı deneysel tasarımda yürütülen araştırma Eylül-Aralık 2023 tarihleri arasında resmi 6 ilkokulda 87 sınıf öğretmeni (müdahale=42, kontrol=45) ile gerçekleştirildi (n=87). Veriler,“Öğretmen Bilgi Formu”ile bu çalışma kapsamında geliştirilen“Öğretmenler İçin Tip 1 Diyabet Bilgi Testi”ve“Öğretmenler İçin Tip 1 Diyabet Farkındalık Ölçeği”ile toplandı. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun Kids and Diabetes in Schools (KiDS) projesi kapsamında geliştirdiği diyabet eğitim materyalleri bu çalışma kapsamında Türkçe'ye çevrilerek eğitim materyali olarak kullanıldı. Verilerin analizi IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Statistics Version 25 for Windows ve JASP (Version 0.17.2.1) paket programları kullanılarak tanımlayıcı analizler, Shapiro-Wilk testi, Ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Student t testi, Spearman'ın Sıralama Korelasyon testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of“Diabetes Education for Teachers”applied to classroom teachers on teachers' knowledge and awareness levels of Type 1 diabetes. The research, which was conducted in a pre-test and post-test quasi-experimental design in intervention-control groups, was conducted between September and December 2023 with 87 classroom teachers (intervention=42, control=45) in 6 public primary schools (n=87). Data were collected with the“Teacher Information Form”and the“Type 1 Diabetes Knowledge Test for Teachers”and“Type 1 Diabetes Awareness Scale for Teachers”developed within the scope of this study. Diabetes education materials developed by the International Diabetes Federation within the scope of the Kids and Diabetes in Schools (KiDS) project were translated into Turkish and used as educational materials within the scope of this study. Data analysis in the study was conducted using IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Statistics Version 25 for Windows and JASP (Version 0.17.2.1) package programs. Data were analyzed with descriptive analyses, Shapiro-Wilk test, Chi-squared test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Rank test, Students' t test, Spearman's Rank Correlation test.