Kolorektal kanser olgularında TRPV5, TRPV6 genetik varyasyonlarının incelenmesi
Investigation of genetic variations of TRPV5, TRPV6 in colorectal cancer patients
- Tez No: 448863
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kolorektal kanser, gastrointestinal sistemin en sık görülen kanser türü olup tüm kanser olgularında yaklaşık %10 oranla üçüncü sırada yer alır. Kolorektal kanser oluşumunda çeşitli çevresel ve genetik faktörler önemli yer tutmaktadır. İyon kanalları, aksiyon potansiyelini düzenleyen ve diğer elektriksel sinyalleri ileten hücre zarına yerleşik proteinler olup kas kasılması ve hormon salınımı gibi birçok fizyolojik süreçte rol oynar. Kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla da ilişkilendirilmektedir. Vanilloidler, vanilloid almaçları yoluyla faaliyet gösterir. TRPV5 ve TRPV6, vanilloid almacı ailesinden olan TRP iyon kanalları olup TRPV6, bağırsaklarda yüksek oranda sentezlenirken, onun böbreklerdeki temel izoformu TRPV5'tir. Yapılan çalışmalarda, özellikle prostat kanserinde TRPV6 ekspresyon düzeylerinin hastalık evresinde önemli etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, Sanger Döngü Dizileme yöntemi uygulanan hasta ve kontrol grupları arasında TRPV5 rs4252372 ve TRPV6 rs4987667 genotip dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmamıştır. Hasta grubunda TRPV5 rs4252372 ve TRPV6 rs4987667 genotipleri ile metastaz, kadın cinsiyet ve hastalık evresi arasında bağlantı tespit edilmiştir. Ayrıca, TRPV5 rs4252372 genotipi ile tümör yerleşim yeri arasında bağlantı tespit edilmiştir. İleri evre kolorektal kanserde ve hastalığın metastazında TRPV5 T alleli ve TRPV6 G alleli bulundurmanın riskli olabileceği belirlenmiştir. Bu sonuçlar; TRPV5 ve TRPV6 kalsiyum kanal proteini genlerindeki mutasyonların, kolorektal kanser prognozu üzerinde rol oynayabileceğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the most common gastrointestinal system cancer and the third most frequent cancer with 10% incidence world wide. Environmental and genetic factors are known to be related with colorectal cancer progression. Ion channels are pore-forming membrane proteins whose functions include regulating action potential and transmitting electrical signals. They play role in physiological processes such muscle contraction and hormone secretion. They have been associated in various human diseases including cancer. The vanilloids exhibit activity via vanilloid receptors. TRPV5 and TRPV6 are TRP ion channels which belongs to vanilloid receptor family. TRPV6 is highly synthesized in intestine, basic isoform in kidney of TRPV6 is TRPV5. TRPV6 expression levels are reported to be affected with prostate cancer stage especially. In our study, cases and controls were studied with Sanger Cycle Sequencing method. Significant differences were not detected between TRPV5 rs4252372 and TRPV6 rs4987667 genotypes distributions in cases and controls. Within the patients, both genotypes and the metastasis, female gender and disease stage was related. In addition, TRPV5 rs4252372 genotype and tumor location was related. Presence of TRPV5 T allele and TRPV6 G allele may be risky in late stage colorectal cancer and metastasis. These results indicate the potential role of TRPV5 and TRPV6 calcium channel protein genes mutation on colorectal cancer progression.