İhtisas eğitim programlarının alan uzman görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
Specialization training programs, the findings obtained as a result of the opinions and recommendations of the experts of the field were interpreted in order to assess the application fields and the implementation criteria of the new program practiced at the in service training specialization course
  1. Tez No: 228261
  2. Yazar: HAYRULLAH KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan din hizmetlerini yürüten personelin mesleki bakımdan daha iyi yetişmelerini sağlamak, verimliliklerini artırmak, üst görevlere hazırlamak, ilahiyat fakültelerinde elde ettikleri temel dini kaynaklara doğrudan başvurma yeteneğini daha da geliştirmek amacıyla, 1976 yılında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde uzun süreli ?Hizmet İçi Eğitim İhtisas Kursu? açılmıştır.Diğer hizmet içi eğitim ihtisas kursları; 1989 yılında Konya Selçuk, 1994 yılında Trabzon Akçaabat Darıca, 1996 yılında Erzurum M. Nuri Yılmaz ve 2002 yılında Kayseri Eğitim Merkezlerinde başlatılmıştır.Bu çalışma, yukarıda zikredilen hizmet içi eğitim ihtisas kurslarında görev yapan müdür ve öğretmenleri, 30 ay süreli ihtisas eğitimini tamamlayıp Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında müftü, vaiz veya diğer unvanlarda görev yapan personel ile sınırlıdır.Araştırma yapılırken hizmet içi eğitim ihtisas kurslarında yeni uygulanan programın uygulama alanlarını ve uygulama kriterlerini değerlendirmek için konunun alan uzmanlarının yeni program hakkında görüş ve önerileri sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Bu çalışmada, 2005 yılından bu yana büyük bir emek verilerek hazırlanıp, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan ?İhtisas Eğitim Programları? alan uzmanlarının görüş, öneri, tenkit, tekliflerinin ve yeni programın uygulanmasında karşılaşılabilecek / 1 yıllık uygulama sonucunda karşılaşılan sorunlar ve öneriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the scope of improving the professional skills of the personnel executing the religious services in the Presidency of Religious Affairs, increase their productivity, prepare them to superior tasks, and to develop some more their ability of recourse directly to the basic religious resources obtained in the school of theology, ?In service Training Specialization Course? for long term has been opened in Istanbul Haseki Training Center in year 1976.The other in service training specialization courses were initialized as 1989 in Konya Selçuk, 1994 in Trabzon Akçaabat Darıca, 1996 in Erzurum M. Nuri Yılmaz and 2002 in Kayseri Training Centers.This paper is limited with the managers and teachers worked in the in service training specialization courses mentioned above, and those who are employed in rural organization of the Presidency of Religious Affairs as mufti, preacher or under other titles, after the completion of specialization training of 30 months.During the research, the findings obtained as a result of the opinions and recommendations of the experts of the field were interpreted in order to assess the application fields and the implementation criteria of the new program practiced at the in service training specialization course. In this study, opinions, suggestions, criticisms, proposals of the experts receiving ?Specialization Training Programs?, prepared as a result of hard work and many efforts since 2005, put into practice in school year 2007-2008, the problems probable to be encountered in the implementation of the program / met as a result of 1 year?s implementation and the suggestions brought have been evaluated.