8 haftalık pilates egzersizi yapan kadınların psikolojik sağlamlık durumları ve bedeni beğenme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological health status and body like levels of women who did 8 weeks of pilates exercise
- Tez No: 913413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın hedefi, sekiz haftalık pilates egzersizi yapan kadınların beden beğenme ve psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemek ve bulguları mevcut literatürle karşılaştırmaktır. Araştırma, deneysel bir desen kullanarak pilates müdahalelerinin etkilerini değerlendirmiştir. Kesitsel tarama yöntemiyle veriler, 2023 yılında belirli bir ilde yaşayan, rastgele seçilen 40 kadın katılımcı üzerinden anketler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların Vücut Kitle İndeksi (VKİ) dağılımında %5 zayıf, %35 normal kilolu, %45 kilolu ve %15 obez oranında yer almıştır. Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ) ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PSÖ) kullanılarak beden beğenme ve psikolojik sağlamlık düzeyleri, müdahale öncesi ve sonrası ölçülmüş ve veriler analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yüksek değerler göstermiştir. Veri analizi, SPSS 25.0 yazılımı kullanılarak yapılmış, normallik testleri, betimsel istatistikler, güvenirlik analizi, tekrarlı ölçümler için t testi, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, pilates egzersizlerinin beden beğenme üzerinde belirgin bir olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. BBÖ puanlarındaki artış, egzersizlerin beden algısını iyileştirdiğini ve olumlu bir vücut imajı desteklediğini göstermektedir. Psikolojik sağlamlık açısından, PSÖ puanlarındaki artış egzersizin olumlu etkilerini işaret ederken, ortalama puanların orta düzeyde kalması Pilates'in psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinin sınırlı olabileceğini düşündürmektedir. VKİ puanlarındaki değişiklikler, egzersizlerin vücut kompozisyonunu etkilediğini ve kilo kaybı, kas kütlesi artışı ve yağ oranındaki değişiklikleri içermektedir. Yaş, medeni durum ve eğitim düzeyinin etkileri incelenmiş, 35-42 yaş grubundaki katılımcılarda belirgin değişiklikler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, pilates egzersizlerinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkiler yarattığı belirlenmiştir. Gelecek araştırmalarda, Pilates'in çeşitli bireylerde ve koşullarda etkileri daha kapsamlı olarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of an eight-week Pilates exercise program on women's body satisfaction and psychological resilience, and to compare the findings with existing literature. The research utilized an experimental design to evaluate the effects of Pilates interventions. Data were collected through surveys administered to 40 randomly selected female participants living in a specific city in 2023. Participants' Body Mass Index (BMI) distribution included 5% underweight, 35% normal weight, 45% overweight, and 15% obese. Body Satisfaction Scale (BSS) and Psychological Resilience Scale (PRS) were used to measure body satisfaction and psychological resilience before and after the intervention, and the data were analyzed. Validity and reliability studies of the scales showed high values. Data analysis was performed using SPSS 25.0 software, including normality tests, descriptive statistics, reliability analysis, repeated measures t-tests, correlation, and regression analyses. The findings indicated that Pilates exercises had a significant positive effect on body satisfaction. The increase in BSS scores demonstrated that the exercises improved body perception and supported a positive body image. In terms of psychological resilience, the increase in PRS scores signaled positive effects of the exercise, although the moderate average scores suggested that Pilates might have limited impact on psychological resilience or that other factors might be influencing it. Changes in BMI scores indicated that the exercise program affected body composition, including weight loss, muscle mass increase, and changes in body fat percentage. The effects of age, marital status, and education level were also examined, revealing significant changes in participants aged 35-42. In conclusion, Pilates exercises have been shown to have positive effects on both physical and psychological health. Future research should explore the effects of Pilates in diverse individuals and conditions more comprehensively.