Tip 1 diyabetli adölesanlarda diyabet bakımında ebeveyn izlemi ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of parental monitoring scale in diabetes care of adolescences with type 1 diabetes
  1. Tez No: 448907
  2. Yazar: ÇİĞDEM TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, tip 1 diyabetli adölesanlarda diyabet bakımında ebeveyn izlemi ölçeğini Türkçeye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla planlanmış metodolojik bir çalışmadır. Araştırma tanımlayıcı tipte Şanlıurfa ili Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tip 1 diyabetli 12-18 yaş arasındaki adölesanların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini kasım 2013, şubat 2014 tarihleri arasında hastanelerin endokrinoloji polikliniklerine gelen seçim kriterlerine uygun tip1 diyabetli adölesanların ebeveynleri (n=206) oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; Tanımlayıcı özellikler soru formu ve“Tip 1 Diyabetli Adölesanlarda Diyabet Bakımında Ebeveyn İzlemi Ölçeği”(DBEİÖ) kullanılmıştır. DBEİÖ'nin iç tutarlılık analizi Cronbach alfa değeri 0.85'dir.
Özet (Çeviri)
The study is a methodological study planned with the aim of adapting parental monitoring scale in diabetes care of adolescences with type 1diabetes into Turkish language and evaluating their validity and reliability. This descriptive study consisted of parents of adolescents between 12 - 18 years old with type 1 diabetes in Şanlıurfa province Children's Hospital and Harran University Research and Application Hospital. Sample of the study consisted of parents of adolescents with type 1 diabetes (n=206) appropritae for selection criteria, who came to the endocrinology polyclinics of the hospitals between November 2013 and February 2014.. Descriptive qualifications questionnaire form and the parental monitoring scale in“diabetes care of adolescences with type 1 diabetes”(DCATD) were used as data collection tools. Rate of the DCATD's internal consistency Cronbach Alpha value was 0.85.