Diyabet bakımında ebeveyn izleminin adölesanlarda tedaviye uyum ve metabolik parametrelere etkisi
Parental monitoring of diabetes care adherence to treatment in adolescents, and the effect on metabolic parameters
- Tez No: 473884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma diyabet bakımında ebeveyn izleminin adölesanlarda tedaviye uyum ve metabolik parametrelere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğinde takip edilen Tip 1 diyabetli adölesanlardan oluşmaktadır. Örnekleme Endokrinoloji Polikliniğinde takip edilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 132 diyabetli adölesan ve ebeveynleri alınmıştır. Veri toplamak için“Kişisel Özellikleri Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Tip 1 Diyabetli Adölesanlarda Diyabet Bakımında Ebeveyn İzlemi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan adölesanların % 48.5' inin 14-16 yaş grubunda olduğu, %40.9' unun 4 ve üzeri kardeş sayısına sahip olduğu, %65.9 erkek olduğu, %67.4' ünün şehirde doğdukları, % 79.5' inin çekirdek ailede yaşadığı, % 81.1' inin 7.5 ve üzeri kötü HbA1c düzeylerine sahip olduğu, % 43.4' ünün 180 ve üzeri kötü açlık glikoz düzeylerine sahip olduğu, Diyabet Bakımında Ebeveyn İzlemi Ölçeği Puan Ortalamalarının 108.20±19.55 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Parental monitoring of Diabetes Care adherence to treatment in adolescents in the study, and was conducted to determine the effect of metabolic parameters. Research, Gaziantep Cengiz Gokcek Maternity and Child Health of Hospital which is followed in the clinic of endocrinology comprise individuals with type 1 diabetes. Sampling followed in the outpatient clinic of Endocrinology and research as meeting the criteria for inclusion in 132 diabetic adolescents and their parents were taken. To collect data,“personal identifying information characteristics form”and“parental monitoring in adolescents with type 1 diabetes caring for diabetes Scale”was used. The data of this research have been evaluated in computer environment. SPSS 21.0 package program was used for the statistical analysis of the data. Adolescents surveyed 48.5 % in the age group 14-16, 40.9 % percent of the 4 brothers has the number of, 65.9% male, 67.4% born in the city, 79.5 % lived in nuclear families, 81.1 %, 7.5 and above HbA1c levels and bad with, 43.4 % of them had 180 and above bad Fasting glucose levels, Parental monitoring scale in diabetes care, points of an average of 108.20±19.55.