Okulların uzun süre kapalı olması nedeniyle yaşam tarzı değişikliklerinin tip 1 diyabetli çocuk ve adolesanlarda metabolik kontrol üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of lifestyle changes on metabolic control in children and adolescents wi̇th TYPE 1 diabetes mellitus DUE to prolonged closure of schools
  1. Tez No: 694076
  2. Yazar: FATİH ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEVES KIRMIZIBEKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Tip 1 Diyabet tanılı çocuk ve adolesanlarda günlük rutin hayatta uzun süreli değişiminin sonucu olarak psikososyal ve biyolojik değişikliklerin metabolik kontrol ve genel sağlık durumu üzerine etkilerini göstermek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, kontrollü çalışma Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde takipli 9-18 yaş arası, 18 aydan daha uzun süredir diyabeti olan, düzenli takipli tip 1 diyabet tanılı 98 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların pandemi öncesi süreçte ve pandemi sürecindeki antropometrik, metabolik, yaşam tarzı parametreleri karşılaştırıldı. Beslenme davranışının etkisini değerlendirebilmek için DEPS-R yeme bozukluğu ölçeği kullanıldı. Bulgular: Hastaların 46'sı (%47) erkek, 52'si (%53) kızdı. Hastaların yaş ortalaması 12,93±2,66 yıl, diyabet süresi ortalama 3,91±2,63 yıl idi. Pandemi sürecinde günlük ortalama uyku süresinde artış, fiziksel aktivite süresinde azalma, ekran başında geçirilen sürede belirgin artış, ateşli enfeksiyon hastalığı ve ÜSYE geçiren hasta sayısında belirgin azalma vardı. Pandemi öncesi dönem ile karşılaştırıldığında pandemi sürecinde ortalama vücut ağırlığı ve boy SDS değerinde anlamlı azalma vardı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the effects of psychosocial and biological changes on metabolic control and general health status in children with type-1 diabetes as a result of long-term change in their daily routine. Methods: This cross-sectional, controlled study was conducted with 98 patients, with type-1 diabetes who were followed up at endocrinology clinic. Anthropometric, metabolic and lifestyle parameters of the patients in the pre-pandemic period and during the pandemic period were compared. The DEPS-R eating disorder scale was used to evaluate the effect of feeding behavior. Results: Of patients included in the study, 46 (47%) were male and 52 (53%) were female. The mean age was 12.93±2.66 years, and the mean duration of diabetes was 3.91±2.63 years. During the pandemic, there was an increase in average daily sleep time, a decrease in physical activity time, a significant increase in screen time, a significant decrease in the number of patients with febrile infectious disease and upper respiratory tract infections. Compared to the pre-pandemic period, there was a significant decrease in mean body weight and height SDS values during the pandemic period.