Normotermik kardiyopulmoner bypass sırasında inflamasyon parametrelerindeki değişiklikler ile oksidatif stresin değerlendirilmesi
The assessment changes of inflammation parameters and oxidative stress during normotermic cardiopulmonary bypass
- Tez No: 448928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kardiyopulmoner bypass (CPB), kalbin ve akciğerlerin fonksiyonlarını belirli bir süre için yerine getiren kalp-akciğer makinesinin kullanılarak yapıldığı kalp hastalıklarının cerrahi tedavi işlemidir. CPB sırasında kanın, biyouyumlu olmayan ekstrakorporeal dolaşım devre elemanlarının yüzeyine teması ile birlikte pıhtılaşma bozukluğu, kan hücreleri ve plazma proteinlerinin hasarı, iskemi-reperfüzyon hasarı, inflamasyon ve oksidatif stres gibi istenmeyen yan etkiler de meydana gelebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kardiyopulmoner bypass ameliyatına giren hastalardan belirli aralıklarla alınan kanın serumundaki CRP, seruloplazmin ve TAS (total antioksidan seviye), TOS (total oksidan seviye), OSİ (Oksidatif Stres İndeksi) seviyelerini ölçmek ve buna göre değerlendirme yapmaktır. Bu çalışma grubunda kardiyopulmoner bypass ameliyatı olan ve yaş ortalaması 54,92 ± 14,41 olan 13 kadın, 17 erkek toplam 30 hasta seçildi. Bu hastalardan ameliyat öncesinde, pompa (kalp-akciğer makinesi) giriş sırasında, kross klemp kaldırıldıktan sonra ve protamin sonrası olmak üzere her hastadan dört farklı zamanda kan örnekleri jelsiz çalışma tüpüne alındı. Daha sonra toplanan kanlardan serum Seruloplazmin, C-Reaktif Protein (CRP), Toplam Antioksidan Seviye (TAS), Toplam Oksidan Seviye (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) kolorimetrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB), the process of using the heart-lung machine which for a certain period of fulfilling the functions of the heart and lungs, is the surgical treatment of heart diseases. During CPB blood, because of the non-biocompatible extracorporeal circulation circuit elements contacting the surface; blood coagulation disorders, blood cells and plasma proteins injury, ischemia-reperfusion injury, inflammation and oxidative stress as well as unwanted side effects may occur. The aim of this study, is to measure the levels and to assess blood serum CRP ceruloplasmin and TAS (total antioxidant status), TOS (total oxidant status), OSI (Oxidative Stress Index), which is received periodically from the patients who underwent cardiopulmonary bypass surgery. 30 patients who underwent cardiopulmonary bypass surgery, of the mean age 54.92 ± 14.41, 13 women and 17 men, were selected for the study. Blood samples of these patients at four different times: prior to surgery, the pump (heart-lung machine) input, after cross clamp removed and after protamine administration, were taken from each patient, into jelly-free working tubes. Then, serum ceruloplasmin, C-reactive protein (CRP), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) were measured by a colorimetric method from the collected bloods.