Koroner arter bypass cerrahisinde lidokain ile zenginleştirilmiş kardiyoplejinin iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisinin araştırılması
The effect of lidocaine enriched cardioplegia on myocardial ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 651225
  2. Yazar: EMİN CAN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Kardiyopulmoner bypass sırasında hipotansif ve hipotermik periyodu takiben normotansif ve normotermik koşulun sağlanması ile gelişen iskemi-reperfüzyon hasarını en aza indirmek için farmakolojik arrest olarak kullanılan çeşitli kardiyopleji solüsyonları uygulanmaktadır. İskemi-reperfüzyon durumunda anri-aritmik ilaç olarak kullanılan lidokain iskemi ve reperfüzyon süresinde intrasellüler sodyum ve kalsiyum kanallarını bloke ederek ve hücre membranı reaktif oksijen türlerine karşı koruyarak miyokardı hem iskemi hem reperfüzyon hasarından korumaktadır. bu çalışmada kardiyoplejik solüsyona lidokain ilave ederek miyokard iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerine oluşturabileceği olumlu etkisini kardiyak enzimlere, hemodinamik parametrelere, perioperatif ve postoperatif aritmi insidansina ve miyokardiyal performansına bakarak araştırmayı amaçladık. Materyal ve metot: CABG ameliyatı geçiren 50-70 yaş aralığında EF"sı %40 üzerinde olan toplam 36 hasta 2 gruba ayrılmış olup, bir gruba 2mg/kg dozunda lidokain ilave edilmiş kardiyopleji verildi. Diğer gruba lidokain içermeyen kardiyopleji verildi. Bu iki grup hastada görülen postoperatif AF insidansı, pozitif inotropik destek ve defibrilasyon ihtiyacı, postop 6. ve 24. saatteki troponin I ve CK-MB değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: İki gruptaki postoperatif AF insidansı, inotropik destek ve defibrilasyon ihtiyacı postop 6. ve 24. saatteki troponin I ve CK-MB değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: 2mg/kg lidokain içiren kardiyopleji verilen çalışma grubunda postop 6. ve 24. saatteki troponin ve CK-MB düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmayacak düzeyde düşük bulunmuş olup, bu dozda verilen lidokainli kardiyopleji postop AF insidansı ve pozitif inotropik destek ve defibrilasyon ihtiyacı üzerine etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Various cardioplegic solutions are being used as pharmacological arrest agents to reduce the ischemia-reperfusion injury as a return to the normotensive normothermic condition following the hypotensive hypertensive period during the CPB. Anti-arrhythmic agent lidocaine can protect myocardium from both ischemia and reperfusion injury by blocking the sodium and calcium channels and protects the cell membranes from reactive oxygen species. In this study, we added lidocaine into the cardioplegic solution and searched its positive effects on ischemia and reperfusion injury by checking cardiac enzyme level, hemodynamic parameters, and cardiac performance status. Material and method: A total of 36 patients ages between 50-70 and EF more than 40% undergone CABG operations divided into 2 groups. One group is given 2mg/kg lidocaine added cardioplegia whereas the other group is given cardioplegia without lidocaine. Comparison is made between postoperative AF incidence, positive inotropic and defibrillation requirements, postoperative 6th and 24th hours troponin and CK-MB levels. Findings: No significant difference was found statistically between postoperative AF incidence, positive inotropic support, and defibrillation requirements. Postoperative 6th and 24th hours troponin and CK-MB levels. Conclusion: The 6th and 24th-hour troponin and CK-MB levels in the 2mg/kg lidocaine group are lower than the other group but not statistically significant. Cardioplegia with this dosage of lidocaine has no effect on postoperative AF incidence and positive inotropic and defibrillation requirements.