Kardiyopulmoner bypass ile açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda orta ve hafif hipoterminin serum nöron spesifik enolaz (NSE) ve s 100 b düzeyleri ile near-ınfrared spectroscopy (NIRS) üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of mild and moderate hypothermia on serum neuron-spesific enolase (NSE), S-100 β and near-infrared spectroscopy (NIRS) in patients undergoing open heart surgery with cardiopulmonary bypass.
- Tez No: 394079
- Danışmanlar: DOÇ. BAHAR ÖÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) kullanılarak yapılan açık kalp cerrahisi sonrası gelişen nörolojik hasar, postoperatif morbidite, hastanede kalış süresi ve maliyet artışında kardiyak riskler dışında önemli bir faktör olarak tespit edilmiştir. Postoperatif gelişen nörokognitif disfonksiyonların risk faktörleri olarak; hastaya ait faktörler ve KPB yöntemleri en çok suçlanan nedenler arasındadır. Son yıllarda normotermik yöntemlerin tercih edilmesi KPB sırasında hipotermi uygulamalarının organ koruyucu etkilerinin yeniden tartışılmasına neden olmuştur. Postoperatif gelişen nörolojik hasarın erken belirlenmesinde Nöron Spesifik Enolaz (NSE) ve Serum 100 B (S100B) sıklıkla kullanılmaktadır. Açık kalp cerrahisinde Near Infrared Spectroscopy (NIRS) ile serebral oksijenizasyonun preoperatif değerlendirilip, intraoperatif ve postoperatif değerleri ile karşılaştırılması serebral disfonksiyonların erken tanı konulmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi için günümüzde kullanılan testler içinde en popüler olan Mini-mental Test (MMT)'dir. MMT açık kalp cerrahisi sonrası görülen nörolojik hasarda erken tanı için sık olarak kullanılmaktadır. Biz de KPB ile açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda hafif ve orta hipotermik bypass yöntemlerinin NSE ve S100 değerleri ve NIRS yöntemi ile ölçülen serebral perfüzyon üzerine ve MMT'e olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Neurologic injury after cardiopulmonary bypass (CPB) graft surgery is determined to be an important factor in the increased rate of postoperative morbidity, hospital stay and financial costs besides cardiac risk factors. Patients' individual factors and methods of CPB are among the most cited risk factors of the postoperative neurocognitive dysfunction. Recently, the preference of normothermic techniques led to the discussion of organ preservation effects of hypothermic techniques during CPB again. Neuron specific enolase and serum 100 β (S100β) are often used in the early detection of postoperative neurologic injury. In open-heart surgery, comparison of preoperative cerebral oxygenation values measured with Near Infrared Spectroscopy (NIRS) with intraoperative and postoperative values is commonly used in the early diagnosis of cerebral dysfunction. Mini-mental test (MMT) is the most popular diagnostic test among the current test techniques for the evaluation of cognitive dysfunction. MMT is commonly used in the early diagnosis of neurologic injury after open-heart surgery. We aimed to compare the effects of mild and moderate hypothermic bypass techniques on NSE and S100β values and cerebral perfusion evaluated with NIRS in patients undergoing open-heart surgery with CPB.