Türkiye'de yapılmış acil tıp uzmanlık tezlerinin değerlendirilmesi ve bilimsel literatüre katkıları
An evaluation of emergency medicine specialty theses in Turkey and their contribution to the scientific literature
- Tez No: 448946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde toplam Acil Tıp Uzmanlık (ATU) eğitimi 86 Ana Bilim Dalı ve Klinikte verilmektedir. Verilerin değerlendirildiği Ocak 2015 tarihine kadar 1144 hekim ATU olmuştur. Türkiye'de yapılan ATU tezlerinin genel karakteristikleri, demografik özellikleri, yayınlanma durumları ve ilişkili etkenler analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezinden ve Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH) arşivinden elde edilen, 2015 Ocak ayına kadar yapılmış acil tıp uzmanlık tezlerinin başlıkları, özeti ve içeriği incelendi. Tezlerin yayınlanma durumu, tez yazarının ve/veya tezin ismiyle Google Akademik, TR Dizin, PubMed, Web of Science'de arama yapılarak tespit edildi. Tezlerin konu başlıkları, araştırma yöntemleri, danışman öğretim görevlileri, seçilen hasta ve/veya hastalık grupları, yayınlanma durumu ve bilimsel literatüre katkıları değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS for Windows 21.0 istatistik programı ve Microsoft Office Excel 2007 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışma kapsamındaki 782 ATU tezinin %85'i Devlet Üniversitelerinde, %10.7'si EAH'de, %3.3'ü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA), %1'i Özel Üniversitelerde yapılmıştı. Tezlerin %44'üne doçent, %35'ine yardımcı doçent, %17'sine profesörler danışmanlık etmişti. Tez danışmanlarının %75'i ATU iken, %25'i diğer uzmanlık alanlarında görevliydi. Konusuna göre tez dağılımı incelendiğinde ilk sırada Kardiyovasküler Sistem Acilleri (%14.2) ve ikinci sırada Travma (%13.2) yer almaktaydı. Yapılan tezlerin %76'sı prospektif, %24'ü retrospektif olarak planlanmış; %50'sinde gözlemsel, %28'inde metodolojik, %22'sinde deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our country, Emergency Medicine Specialist training is provided in total 86 deparments and clinics. Since January 2015, 1144 physicians have been emergency medicine specialists. The purpose of this study was to analyze general characteristics, demographics, publication status and associated factors of emergency medicine specialty theses made in Turkey. Materials and Methods: We examined emergency medicine theses' title, summary and contents obtained from Higher Education Council of the National Thesis Center and six Training and Research Hospitals archives that were made until January 2015. Publication status was determined by searching for the author and/or thesis title on Google Scholar, TR Dizin, PubMed, and Web of Science. Topics, research methods, faculty advisors, selected patient - disease groups, publication status and contributions to scientific literature of theses were assessed. The data obtained were analyzed on SPSS for Windows 21.0 and Microsoft Office Excel 2007 software. Results: Eighty-five percent of the 782 emergency medicine specialty theses that received in the study were prepared at State Universities, 10.7% at Training and Research Hospitals, 3.3% at the Gulhane Military Medicine Academy (GATA) and 1% at Private Universities. Associate professors acted as advisors in 44% of theses, assistant professors in 35% and full professor doctors in 17%. Seventy-five percent of advisors were emergency medicine specialists and 25% were working in other areas of specialization. The most common subject matter was Cardiovascular System Emergencies" (14.2%) followed by Trauma (13.2%). Seventy-six percent of the theses were planned prospectively and 24% retrospectively. Fifty percent represented observational, 28% methodological and 22% experimental research. No difference was determined between numbers of prospective and retrospective studies performed in Universities, Training and Research Hospitals and GATA (p=0.23).