Çabuk kuvvet antrenmanlarının 13-14 yaş grubu erkek basketbolcuların fiziksel kapasiteleri üzerine olan etkisi
- Tez No: 44898
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
44 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı, çabuk kuvvet antrenmanlarının 13-14 yaş grubu erkek basketbolcuların fiziksel kapasiteleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, deney ünitesi olarak aynı yaş ve benzeri fiziki özelliklerde 14 erkek basketbolcu, kontrol ünitesi olarak da yine aynı sayı ve özelliklerde olan basketbolcular kullanılmıştır. Araştırmanın başlangıcında ilk olarak tüm sporcuların sağlık kontrolleri yapıldı. Daha sonra deney ve kontrol grubunun fiziki özellikleri belirlendi. El dinamometresi ölçümleri ve motorik spor testlerine tabi tutuldu. Bu ölçümlerden sonra deney grubu haftada 4 kez olmak üzere çabuk kuvvet ilkelerini kapsayan dairesel antrenman metoduna, kontrol grubu ise haftada 4 gün düzenli teknik antrenmanlarına tabi tutuldu. 8 haftalık antrenman bitiminden 2 gün sonra antrenmanların başlangıcında uygulanan ölçümler tekrarlandı. Çalışma bulguları her iki grup için tablolar halinde değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz: Deney grubu sporcularına uygulanan antrenman programı sonrası el dinamomet resim ölçüm sonuçlan istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur (P < 0.01). Bu sonuç basket- bolcuların şut ve paslarında gerekli olan kavrama kuvvetinin arttığını ifade etmektedir. Deney grubunun vücut ağırlığı ortalamalarında önemli değişiklik olmamıştır. Bir çok araştırıcı tarafından kanıtlandığı gibi düzenli antrenmanlar ile vücut yağ yüzdesinde azalma görülmektedir. Ancak kilo ortalamalarında bir değişiklik olmaması, yapılan çalışma ile artan kas kitlesi ağırlığından kaynaklanmakta ve sporcularda Önemli derecede kuvvet gelişimi sağlanmaktadır. Deney grubuna uygulanan çabuk kuvvet ilkeli istasyon çalışması ile mekik, dikey sıçrama, 30 m. sürat ve turnike adedi grup ortalamaları arasında P 0.05). Kontrol grubunda ise böyle bir gelişim yoktur. Çünkü kontrol grubuna teknik ağırlıklı bir antrenman programı uygulanmıştır. Bütün bu değerlendirmelerden sonra çabuk kuvvet antrenman metodunun 13-14 yaş grubu erkek basketbolcuların performans gelişiminde etkin ve geçerli bir yöntem olarak uygulanabileceği görüşü kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY The aim of this research was to determine the effect of explosive strength training on the physical capasity of male basketball players aged between 13-14. In the study, 14 male basketball players with the same age and physical capasities were chosen as the experimental group, and another 14 subjects having the same cha racteristics with the experimental group were chosen as the control group. At the beginning of the research, firstly, all the subjects were examined thoro ughly by a doctor. After that, the physical characteristics of the two groups were deter mined by using handgrip dinamometer and motoric sport tests. After this measure ments, experimental group was given a circuit training including the principles of explosive strength training, four times a week over a period of eight weeks; control gro up was given only the regular technical training program, four times a week. The measurements applied at the beginning of the training program were repeated two days after the end of 8-week training period. The results of the study were tabulated and evaulated seperatly for the experimen tal and control groups. The results of the study can be summarized as follows: At the end of the circuit training given to the experimental group, the results obta ined from the measurement of handgrip dinamometer are found statistically significant (P < 0.01 ) for this group. This result means that the grabbing force of the players, which is effective in shooting and passing, increases at an important degree. There is no statistical difference in the average body weight of the experimental group. As it was improved by many researchers; there is a decrease in the body fat per- centace as the result of regular training. However, that there was no difference in the avarage of body weight can be explained with an increase in the muscle mass and the strength development of the basketball players as a result of the regular training. The results of the circuit training, bend-knee-sit-up, vertical jump, 30m. speed and lay-up-shoot show an importance at the P < 0.01 level, the number of shooting show an importance at P < 0.05 level. In contrast to the improvements in these tests, the results of the throwing the weight ball with both hands, right hand and left hand, reverse-sit-up, and the percentage of shooting do not show a statistical significance (P > 0.05). Control group does not show any of these improvements since they were given a technical training program rather than an explosive strength training program. After all these evaluations, explosive strength training method can be accepted as an effective and current training method in the performance development of the basket ball players between the ages of 13-14.