Kaygının Performans' a etkisi
  1. Tez No: 44899
  2. Yazar: AHMET TOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
97 6. ÖZET Bu araştırmanın problem bölümünde cevap aranan soru, bireysel ve takım halindeki müsabakalarda sporcuların performansını olumlu veya olumsuz yönde etkileyen psikolojik faktörlerden, kaygının giderilmesidir. Konuyla ilgili, tarihsel süreç içerisindeki geçmişi ile ilgili literatür taraması verilmiştir. Bu çalışmada, toplumumuz da gittikçe büyüyen bir ilgiyle, bir yandan geniş ekonomik faaliyetleri etkileyen spor konusunda, sporcunun davranışlarının psikolojik ve fizyolojik belirtisi olan kaygı konusu incelenmiştir. Kaygının, sporcu üzerindeki etkisi araştırılarak, sporculara ve antrenörlere ışık tutması açısından araştırmamızın yarar sağlayacağı düşünülmüştür. Sporcu psikolojisin de kaygı kavramı incelenerek, kaygı duyan sporculara daha etkin psikolojik destekle bulunabilmek için gerekli önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
98 7. SUMMARY The question which has been tried to be answered an the problem part of this work is to nomowe the anxiety which is one of the psycho logical factors that effeet the sportsmen either positively an negatively in indiwidual and team competitians. This subject has been studied an its historical process of its backgraund and a shart neseanch has been dare. Cansidening that sparts which gather more and more attention of the public and also effects the economical activities, on this work the an xiety which is the sympton of the pyschological and phsiological be haviours of the sportsmen has been studied. The anxiety which effects the sportsmen and the trainers has been studied in the hape of helping them by necommending some psycho logical advice towards them.